PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Programy rolnośrodowiskowe dopiero po 2014 r.

Programy rolnośrodowiskowe dopiero po 2014 r.

Limit środków dostępnych na programy rolnośrodowiskowe został wyczerpany – w tym roku nowych naborów nie będzie.- „Modernizacja” to działanie najbardziej oczekiwane przez rolników – mówi minister Stanisław Kalemba. Zdaniem ministra dobrze zadecydowano, nie zmieniając koperty dostępnej w poszczególnych województwach na to działanie. Ostatni nabór przeprowadzony w woj. podkarpackim pokazał, że szansa pozostawiona temu województwu została wykorzystana: złożono więcej wniosków, niż jest środków. Być może decydująca okazała się możliwość dłuższego zbierania środków własnych. – Dla każdego województwa pozostawiono kopertę zgodnie z zatwierdzonym podziałem i ustalonym algorytmem – warto dopilnować, aby każde z województw miało szansę, zależy nam na równomiernym rozwoju, nikomu nie zabieramy środków. W nowym naborze nie ma preferencji dla żadnego województwa  – podkreślał Kalemba. Dodał też, że „Modernizacja” będzie jednym z podstawowych działań w nowej perspektywie budżetowej.

Więcej wniosków, niż jest środków wpłynęło na działanie „Przywracanie potencjału…”

Limit z programów rolnośrodowiskowych też został już wyczerpany, w tym roku nie będzie już ogłaszany nowy nabór – poinformował minister. W nowej perspektywie finansowej programy te będą prowadzone. Trzeba jednak spodziewać się zmian.

- Nie będzie naboru na działanie „Sady orzechowe” i „Sady jabłoniowe nieowocujące” – środki powinny być kierowane głównie do produkcji i na programy powiązane z produkcją zwierzęcą, która jest trudniejsza. Takich programów już nigdy nie powinno być – podkreślił minister.

Jak dodała wiceminister Zofia Szalczyk, Komisja Europejska sygnalizowała zaniepokojenie wydawaniem środków na te programy – przyrosła powierzchnia sadów, natomiast nie pojawiły się w sprzedaży jabłka ekologiczne, sprawa będzie kontrolowana, ale podjęcie działań krajowych powstrzymuje powstanie sankcji.

Od 15 marca do 15 maja będzie trwał „zwykły” nabór wniosków na płatności bezpośrednie, ONW i płatności rolnośrodowiskowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)

 • airtolek 2013-03-15 16:46:29
  W końcu może cena ziemi sie zatrzyma i spadnie. Już nie będzie "cfaniaków" jeszcze tylko tych co tylko koszą a nie chodują bydła też podciąć i ... nagle nie bedzie problemów żeby kupić ziemę w normalnej cenie ... ;-)) Bo "cfaniaki" będą musiały spłacić kredyty a nie będzie z czego jak nie będzie dopłat ;-PP
 • obserwator 2013-03-14 19:19:25
  Co się więc stało - przecież miało wystarczyć środków nawet na nabór tegoroczny " Przywracania potencjału ..." i tak niedawno ogłaszano jakie nabory będą w tym roku może ktoś kasę podprowadził czy z rolników pokrzywdzonych przez przyrodę ktoś sobie jaja robi ?
 • kissmy... 2013-03-14 19:03:59
  to nieszczęśliwe odniesienie się do wyczerpania limitu dla programów rolnośrodowiskowych odnosi się wyłącznie do sadów, projekt rozporządzenia w tym zakresie przewiduje również brak możliwości uzyskania (dla nowych wnioskodawców) wsparcia z pakietu 6 do uprawy prosa, zapewne już się kasza jaglana w sosie orzechowym z jabłkiem na deser wszystkim przejadła
 • Hobbysta 2013-03-14 18:04:24
  Bo to są sady dla Owocówki Jabłkóweczki a napewno nie dla ludzi
 • west 2013-03-14 17:54:20
  Hobbysta niech te stworzonka wyprowadzą się do rezerwatów przyrody i parków tam będą bezpieczne. Masz produkować owoce dla ludzi czy dla Owocówki Jabłkóweczki?
 • niezorientowany 2013-03-14 17:40:35
  Mam pytanie dla zorientowanych czy to chodzi tylko i wyłącznie o "sadowników" a co z pozostałymi programami czy na nie będą dalsze nabory w tym roku?
 • Hobbysta 2013-03-14 17:30:31
  To są sady gdzie nie stosuje się chemii i gdzie mogą żyć sobie różne stworzenia które na chemicznych polach nie mają szans na przeżycie i taki jest cel tego programu
 • west 2013-03-14 17:15:46
  @agroeko przecież te sady to bujda na resorach nikt przy zdrowych zmysłach nie zakładał że będzie z nich zbierał owoce! W tym programie nie ma uczciwych. Zlikwidować i nakazać zwrot dotacji z odsetkami karnymi
 • west 2013-03-14 17:09:47
  Szybko się zorientowali jak ,,swoi" się zdążyli nachapać unijnej kasy. Ten kto wymyślił finansowanie orzechów i sadów ekologicznych powinien za to beknąć. Tylko oczywiście jego nazwiska nigdy nie poznamy. Zwykłemu człowiekowi z gardła wyciągną pieniądze za kilka arów niezgodności z zasranymi PEGami a przekrętasy co wyłudzili setki tysięcy śpią spokojnie. Co oznacza że sprawa będzie kontrolowana? pewnie to że zostanie zamieciona pod dywan
 • agroeko 2013-03-14 16:54:36
  Jak zwykle najłatwiej zabrać wszystkim dopłaty na ekologiczne sady, zamiast odsiać tych nieuczciwych, którzy zakładali plantacje tylko dla dopłat.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!