Początki wdrażania programów pomocowych były bardzo trudne. Wnioski na poszczególne działania były przyjmowane bez przygotowania Agencji do ich obsługi. Konsekwencje tego były takie, ze na rozpatrzenie dokumentów rolnicy czekali nawet rok. Podobnie było z wypłatą środków. W trakcie rozpatrywania wniosków odnotowano też wiele błędów, co jeszcze bardziej opóźniło wszystkie procedury.

Ostatecznie jednak cała kwota czyli blisko 3 i pół miliarda euro zostanie wykorzystana. - Ostatnie umowy są podpisywane ponieważ jak wiemy dokonaliśmy dodatkowego naboru na wsparcie gospodarstw niskotowarowych. – mówi Grzegorz Spychalski p.o. Prezes ARiMR.

I właśnie to działanie cieszyło się największą popularnością. W sumie wnioski złożyło prawie 170 tysięcy rolników. Ci którym się udało nie kryją swojego zadowolenia. Nie mają też problemu na co przeznaczyć dotacje.

Kolejne działanie, na które było więcej chętnych niż pieniędzy to program dostosowania do standardów unijnych. Opóźnienie w programie było tak duże, że przedłużono rolnikom termin wykonania inwestycji. Na zakończenie budowy zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych rolnicy mają czas do końca tego roku.

Nie brakowało też chętnych na renty strukturalne, zalesianie, czy programy rolnośrodowiskowe. Dotacje z tych działań będą wypłacane rolnikom w tej samej wysokości przez najbliższe lata.

Grzegorz Spychalski p.o. Prezes ARiMR: - Więc jeśli otrzymał na przykład decyzję z programu rolnośrodowiskowego to wszystkie te płatności będą realizowane zgodnie z decyzją, którą otrzymał mimo, że będą one finansowane już z nowego okresu programowania, czyli na lata 2007-13.

Ale w nowych programach pomocowych rolników czekają zmiany. - Więcej środków będzie na wsparcie działań rolnośrodowiskowych czy też na wsparcie NATURA 2000 – zapewnia Ewa Przybysz z MODR w Płońsku. Obniżone za to zostaną renty strukturalne, dużo mniej korzystne będzie wsparcie na budowę płyt obornikowych, a program dotacji dla gospodarstw niskotowarowych jeżeli będzie kontynuowany to na zupełnie innych zasadach. Wszystko będzie wiadomo już za kilka miesięcy, bo pierwsze programy na lata 2007-13 mają być uruchomione w marcu.

Źródło: TVP/ Redakcja Rolna

Podobał się artykuł? Podziel się!