Za dwa tygodnie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie nabór wniosków o pomoc finansową w ramach działania „modernizacja gospodarstwa rolnych” PROW 2007-2013. Umożliwia ono dofinansowanie rozwoju gospodarstwa nawet do kwoty 300 tys. PLN (maksymalnie do 60 proc. kosztów kwalifikowanych). Jak podkreślił Leszek Droździel, prezes ARiMR, „modernizacja gospodarstw rolnych” jest chyba najistotniejszym i najbardziej wyczekiwanym przez polskich rolników elementem PROW. Na realizacje tego działania przeznaczono 360 mln euro przez 7 lat. - Spodziewamy się dużego zainteresowania rolników. Pieniędzy powinno wystarczyć dla wszystkich zainteresowanych przynajmniej w pierwszej części okresu realizacji działania. – mówi prezes ARiMR. Agencja przewiduje, że przyjętych zostanie ok. 20 tys. wniosków.

ARiMR przypomina, że rolnicy korzystający z dofinansowania modernizacji gospodarstw w ramach SPO lub SAPARD nie będą mogli składać wniosków od razu. Poprzedni beneficjenci pomocy o wartości ponad 200 tys. PLN musza poczekać dwa lata, ci, którzy otrzymali 100-200 tys. PLN – rok. Ma to zapobiec powtórzeniu sytuacji z kwietnia 2006, kiedy przytłoczona wnioskami ARiMR została sparaliżowana a beneficjentów wybierano drogą losową. Karencja nie dotyczy tych rolników, którzy otrzymali pomoc poniżej 100 tys. PLN. Okres karencji liczony jest od daty złożenia ostatniego wniosku o płatność. Zdaniem prezesa Dróżdziela takie rozwiązanie pozwoli skorzystać z pomocy rolnikom, którzy jeszcze tego nie robili oraz usprawni pracę terenowych biur ARiMR.

Prezes ARiMR zapowiedział, że kolejnym wdrażanym działaniem z PROW 2007-2013 będzie „ułatwienie startu młodym rolnikom”. Nie podał jednak terminu uruchomienia.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!