PRZEGLĄD PRASY: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przedstawiło szacunkowy podział unijnych miliardów na poszczególne województwa – pisze Anna Cieślak - Wróblewska.

Największym beneficjentem unijnej pomocy będzie Mazowsze – na to województwo przypada aż 13 mld euro. Drugi na liście Śląsk, dostanie prawie dwa razy mniej – 6,7 mld euro, a trzecia Małopolska – 7 mld euro. Najmniej pieniędzy przypadnie na woj. opolskie – 1,8 mld euro, lubuskie – 2,6 mld euro, podlaskie – 3,8 mld euro. Pozostałe regiony zostaną wsparte kwotami od 4,3 do 6,7 mld euro.

Tak naprawdę jednak to nie Mazowsze ma najwięcej powodów do zadowolenia. Po przeliczeniu unijnych funduszy na liczbę mieszkańców okazuje się, że to woj. świętokrzyskie otrzyma największe wsparcie – 3,5 tys. euro na osobę. Prawie równie silnie zostaną dofinansowane pozostałe regiony Polski, czyli woj. podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, lubelskie.

Taki podział wydaje się uzasadniony. Polska wschodnia ze względu na dotychczasowe zapóźnienia, zasługuje na wyższe wsparcie – komentuje Marcin Nowicki, ekspert ds. rozwoju regionalnego w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową.

Na drugim biegunie pod względem podziału funduszy UE na jednego mieszkańca znalazły się województwa: śląskie, opolskie, łódzkie i wielkopolskie – od 1,6 do 2 tys. euro na osobę.

Źródło: Rzeczpospolita

Podobał się artykuł? Podziel się!