Wiceszef sejmowej komisji rolnictwa Robert Telus (PiS) pytany o opóźnienia w dopłatach dla rolników, podkreślił, że dopłaty są wypłacane zgodnie z terminarzem i do końca czerwca będą one wypłacone.

W ubiegłym tygodniu Wirtualna Polska poinformowała, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma problem z uruchomieniem systemu komputerowego służącego do obsługi unijnych dopłat dla rolników. Portal wskazywał, że grozi to miliardem złotych kary dla Polski oraz utratą dopłat przez ponad milion rolników. Według doniesień portalu, ARiMR ma też problemy z wypłacaniem pieniędzy z dopłat bezpośrednich i środowiskowych za ubiegły rok.

Również piątkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że "PiS sprawi rolnikom przykrą niespodziankę". "Prawdopodobnie nie wypłaci w obiecanych terminie zaległych dopłat za 2016 r., a także tych za 2017 r. 1 mln 350 tys. rolników może nie dostać dopłat obszarowych za 2017 r." - podkreśla "GW". Na domiar złego, Polsce grozi ze strony Brukseli kara w wysokości nawet 2,5 mld złotych - pisze dziennik.

O doniesienia "GW" pytany był na piątkowym briefingu Kosiniak-Kamysz. Jak zaznaczył, rolnicy z coraz większym niepokojem, "rozpaczą wręcz" piszą do PSL maile, dzwonią, przychodzą do biur poselskich. "Są zrozpaczeni, bo nie mają na spłaty kredytów - dodał".

Według szefa PSL to pokazuje najlepiej, "że nie można wybierać złych ludzi i myśleć, że dokonają dobrych rzeczy".

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że z wielkim entuzjazmem dokonano "rytualnego uboju bez ogłuszania eliminując pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, którzy od lat tam pracowali". - Nie za czasów ostatnich 8 lat, tylko od momentu powstania agencji rolnych i potrafili podejmować decyzje, potrafili pomagać rolnikom potrafili akceptować wnioski i wypłacać na czas pieniądze - podkreślił.

Prezes PSL zauważył, że takich opóźnień nie było nigdy. - Jeżeli są błędy, że ktoś bez decyzji dostaje, ktoś dostaje więcej niż mu się należy, a inny czeka i biedę klepie, to jest haniebne zachowanie. Tak nie można. Widać tutaj, że nieudolność osób, które zostały zatrudnione prowadzi do tragedii polskich rodzin - zauważył polityk.