PRZEGLĄD PRASY: Resort rolnictwa jeszcze w tym roku zapowiada! wprowadzenie dopłat do gruntów rolnych, na których znajdują się zagrożone gatunki ptaków. Projekt rozporządzenia jest już gotowy, ale czeka na podpis ministra. Z rządowego pomysłu zadowoleni są ekolodzy. - Czegoś takiego w Polsce jeszcze nie było. Ochrona przyrody będzie się po prostu opłacać - cieszy się Grzegorz Grzywaczewski, prezes Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Dopłaty do gruntów to szansa dla rolników na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Stawki, jakie są przewidziane w unijnym programie rolno-środowiskowym, wahają się od 550 do prawie 1,4 tys. złotych za 1 ha, w zależności od rodzaju użytku rolnego. Rolnik najwięcej zarobi na obszarach, gdzie ptaki mają miejsca lęgowe, następnie na mechowiskach, słonoroślach, szuwarach i niektórych łąkach.

Wystarczy wykazać, że na tych terenach występują gatunki objęte ochroną. Do tego jednak potrzebna jest opinia eksperta. - Gatunki wymienione w projekcie rozporządzenia żyją przede wszystkim na terenach podmokłych. Większość z nich to ptaki wielkości gołębi i można je rozpoznać po długich dziobach oraz długich nogach. Niektóre jednak, takie jak wodniczka. trudno zobaczyć i rozpoznaje się je tylko po głosie - tłumaczy ornitolog Grzegorz Grzywaczewski.

Nie wiadomo jednak, czy rolnicy otrzymają pieniądze jeszcze w tym roku. Przewidywany termin zgłaszania wniosków rozpocznie się 15 marca i upłynie 15 maja. W tym czasie trzeba dostarczyć do Ośrodka Doradztwa Rolniczego całą dokumentację, łącznie z ekspertyzą ornitologiczną i wnioskiem sporządzonym przez doradcę z uprawnieniami. - Zainteresowanie dotacjami jest ogromne, ale wątpię, czy uda się uruchomić płatności w tym roku. Mam nadzieję, że ministerstwo wydłuży terminy - informuje Jadwiga Dębska-Próchniak z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli (…).

Nic jednak za darmo! Eksperci ostrzegają, że rolnik, który otrzyma dofinansowanie, będzie musiał przestrzegać kilku zasad, np. opóźnić do sierpnia pierwszy pokos łąki. - Najważniejsze przy otrzymywaniu tego typu dotacji jest przestrzeganie kodeksu dobrej praktyki rolniczej - przekonuje Tadeusz Skiba, kierownik oddziału chełmskiego Lubelskiej Izby Rolniczej.

Ochrona siedlisk lęgowych
Na Lubelszczyźnie obejmuje ona następujące gatunki ptaków: błotniak łąkowy, czajka, derkacz, dubelt, krwawodziób, kulik wielki, kszyk, rycyk, wodniczka.

Źródło: Polska-Kurier Lubelski

Podobał się artykuł? Podziel się!