Wiceminister wyjaśnił na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa, że działanie to zostanie uruchomione w systemie "ręcznym" - nie uda się bowiem na razie uruchomić systemu informatycznego do obsługi wniosków. Zaznaczył, że pierwotny termin uruchomienia tego działania wyznaczony był na połowę czerwca.

W jego opinii, wcześniejsze rozpoczęcie zbierania wniosków umożliwi wypłatę premii (50 tys. zł) rolnikom, którzy przejęli gospodarstwo rolne po 1 stycznia 2007 r., czyli już w nowej perspektywie finansowej (premia przysługuje w terminie do 18 miesięcy po przejęciu gospodarstwa).

Wnioski rolników, którzy rozpoczęli gospodarowanie po 1 stycznia 2007 r., muszą być rozpatrzone do 30 czerwca br. To oznacza, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa musi otrzymać akredytację na to działanie do końca czerwca.

Jak poinformował dyrektor Mieczysław Paradowski z Ministerstwa Rolnictwa, dotychczas w ramach PROW na lata 2007-2013 zostało uruchomione pięć działów. Na rozpoczęcie kolejnych działań potrzebna jest akredytacja Ministerstwa Finansów.

Dyrektor zaznaczył, że dotychczas Agencja otrzymywała cząstkowe zgody dotyczące poszczególnych działań PROW. Obecnie odbywa się audyt zewnętrzny wykonywany przez firmę KPMG, na podstawie którego resort finansów będzie uruchamiał kolejne działania.

Paradowski podkreślił, że podstawową barierą dla uzyskania akredytacji jest system informatyczny.

Ławniczak wyjaśnił zaś, że nowe kierownictwo ARiMR zostało zobowiązane do przygotowania nowego harmonogramu i rozpoczęcia negocjacji z głównymi wykonawcami systemu informatycznego.

Chodzi o takie działanie systemów informatycznych, które pozwoli na przeprowadzenie tzw. kontroli krzyżowych w czterech obszarach pomocowych: wsparcie dla młodych rolników, modernizacja gospodarstw rolnych, różnicowanie dochodów rolniczych oraz wsparcie dla przetwórstwa rolno-spożywczego.

Wiceminister poinformował, że od marca na mocy rozporządzenia ministra rolnictwa rolnik, który złożył wniosek na współfinansowanie inwestycji w gospodarstwach rolnych będzie mógł, nie czekając na jego rozpatrzenie, zakupić maszyny i urządzenia, a koszty te uznane będą za tzw. koszty kwalifikowane. Ławniczak zaznaczył, że taka możliwość została wprowadzona na prośbę rolników i organizacji rolniczych.

Wnioski na wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych były przyjmowane w okresie listopad-grudzień 2007 r. ARiMR zdecydowała się na uruchomienia takiego działania mimo że nie ma akredytacji na wypłatę pieniędzy.

Poseł Wojciech Mojzesowicz (PiS) powiedział, że taka decyzja resortu jest bardzo ryzykowna, gdyż nie ma gwarancji, że wniosek rolnika jest prawidłowy. A jeżeli Agencja odrzuci go - rolnik nie otrzyma zwrotu części kosztów zakupu maszyny. Może to narazić niektórych rolników na znaczne straty finansowe - podkreślił poseł PiS.

Podczas posiedzenia komisji Ławniczak zapowiedział też, że pod koniec marca zostanie uruchomione działanie przeznaczone dla samorządów - tzw. odnowa wsi. Jak wyjaśnił, gotowa jest już dokumentacja i w najbliższym czasie odbędą się odpowiednie szkolenia dla pracowników samorządów.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!