Poinformowali o tym w poniedziałek na konferencji prasowej organizatorzy akcji - poseł do Parlamentu Europejskiego Zbigniew Zaleski oraz poseł Janusz Palikot.

Akcja ma zachęcić do sięgania po pieniądze z funduszy europejskich m.in. przedsiębiorców i organizacje pozarządowe. Przeprowadzona zostanie kolejno w 15 powiatach województwa.

"Mamy takie zobowiązanie wobec mieszkańców, aby umożliwić im pełne wykorzystanie środków z unii europejskiej. W sposób praktyczny chcemy wzmocnić świadomość o tym, że można się o te pieniądze ubiegać, a także podpowiedzieć, jak to zrobić" - powiedział Zaleski.

Akcja "Wystarczy pomysł" w każdym z powiatów będzie przeprowadzana w trzech etapach. Najpierw w miejscach ogólnie dostępnych i często uczęszczanych, np. przy bazarach, urzędach, otwarte zostaną infokioski - punkty, w których mieszkańcy będą mogli uzyskać informacje o możliwościach pozyskiwania funduszy europejskich i otrzymać materiały.

W drugim etapie organizowane będą warsztaty i szkolenia poświęcone pisaniu wniosków i przygotowywaniu dokumentacji potrzebnej do ubiegania się o pieniądze. Trzeci etap to indywidualne konsultacje dotyczące konkretnych projektów. Pierwszy cykl realizowany będzie od czwartku w Puławach. Cała akcja "Wystarczy pomysł" potrwa do końca października.

Województwo lubelskie w latach 2007-2013 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) ma do rozdysponowania 1 mld 156 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Najwięcej pieniędzy - ok. 23 proc. całej kwoty - będzie wydatkowane na budowę i modernizację dróg.

Około 240 mln euro z RPO na Lubelszczyźnie zostanie przeznaczone na rozwój i wspieranie przedsiębiorczości; ponad 150 mln euro - na poprawę jakości i warunków kształcenia, dostępu do wiedzy i usług medycznych, a ponad 100 mln euro zaplanowano wydać na rozwój turystyki i dostępności do dóbr kultury. Pieniądze te będą rozdysponowane w drodze konkursów.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!