- Chcielibyśmy, aby ten wysoki kurs utrzymał się do jutra. Jest to potrzebne tym bardziej, że w tym roku znowu wzrosły nam koszty produkcji. Owszem ceny zboża są wysokie, ale w przypadku ziemniaków, warzyw czy owoców notujemy ogromne spadki - mówi Marian Sikora z Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Bardzo możliwe jest, że ten wysoki kurs się utrzyma i przewidywania się sprawdzą. Euro kosztuje ponad 4 złote i 40 groszy. - Oczywiście kursy walut potrafią się mocno zmieniać z dnia na dzień, z często dość błahych powodów, natomiast wydaje mi się, że pod koniec tygodnia jest szansa, że zobaczymy ten kurs pomiędzy 4,40, a 4,50, czyli jest to kurs dość wysoki - komentuje Przemysław Kwiecień główny ekonomista z X Trade Brokres.

Co to oznacza dla rolników? Przede wszystkim to, że w tym roku otrzymają rekordowo wysokie dopłaty bezpośrednie. Jeżeli weźmiemy dzisiejszy kurs euro wyznaczony przez Narodowy Bank Polski to może to być ponad 14,5 miliarda złotych wobec 13 miliardów rok temu i 12 miliardów dwa lata wcześniej. Z kolei średnia stawka płatności obszarowej wyniesie około 980 złotych za hektar - podaje TVP Info.

Podobał się artykuł? Podziel się!