"Zależy mi na tym, by z tego naboru jak najwięcej rolników miało renty wypłacone. Tak się składa, że limit środków, jaki mamy, wystarcza nam w tej chwili na obsłużenie wniosków" - powiedział Sawicki. Według ministra to ile osób dostanie renty strukturalne (czyli przeznaczone dla rolników rezygnujących z działalności rolniczej) zależy od zgody Komisji Europejskiej i ministra finansów. Cały czas - jak podkreślił - są prowadzone rozmowy w tej sprawie.

Minister zaznaczył, że poprzednie władze unijne uważały, że obowiązuje nas limit rent - mogliśmy wypłacić 7,5 tys. świadczeń. "Starałem się przekonywać, że jesteśmy limitowani środkami, a nie liczbą rent strukturalnych" - mówił Sawicki.

"Będę robił wszystko, żeby wnioski, które nie zmieszczą się w puli rankingowej, były obsłużone po dodatkowej zgodzie KE" - zapewnił szef resortu rolnictwa.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmowała wnioski o renty strukturalne od 1 do 10 września. W sumie przyjęto ok. 11,4 tys. wniosków. Agencja wówczas szacowała, że renty będzie mogło otrzymać ok. 6 tys. osób.

Był to ostatni nabór w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Jego uruchomienie było możliwe dzięki zgodzie Komisji Europejskiej na przesunięcie pieniędzy z innych działań PROW. Na nowe świadczenia w 2010 r. przeznaczone jest 114 mln euro.

Renty są wypłacane co miesiąc, od chwili przekazania gospodarstwa i zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez rolnika (także kobietę) 65. roku życia.

Celem tego działania jest przede wszystkim poprawa struktury gospodarstw rolnych w kraju, a także "odmłodzenie" społeczności właścicieli gospodarstw.

Podstawowa wysokość renty strukturalnej to 1013 zł. Renta jest zwiększona o 676 zł, jeżeli współwłaścicielem przekazywanego gospodarstwa była żona. Maksymalnie można dostać 1791 zł miesięcznie.

W ramach PROW na lata 2007-2013 odbyły się dwa nabory wniosków na renty strukturalne (w 2007 i 2008 r.). Renty otrzymało wtedy ponad 13,6 tys. rolników. W latach 2004-2006 przyznano ponad 50 tys. rent strukturalnych.

Źródło: farmer.pl/portalspozywczy.pl/PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!