2 mld 200 mln euro to kwota przeznaczona na renty strukturalne w nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Z tego 1 mld 400 mln euro pójdzie na wypłatę świadczeń z poprzedniego programu. Na lata 2007-13 pozostaje około 800 mln euro.

Środki trzeba tak podzielić aby wystarczyły na siedem lat. Resort rolnictwa wyliczył, że pula na ten rok może być trochę większa.

Henryk Kowalczyk, wiceminister rolnictwa: - Sensowne jest aby ta alokacja środków na  2007 r. była większa w stosunku do pozostałych lat. I mniej więcej planujemy, aby były to takie 2/8 a potem 6/8 na pozostałych 6 lat.

Przypomnijmy o rentę strukturalną może ubiegać się rolnik który jest wpisany do ewidencji gospodarstw rolnych, ukończył 55 lat przez ostatnie 10 lat prowadził gospodarstwo a co najmniej przez 5 lat opłacał składki w KRUSIE.

Ważna jest też powierzchnia przekazywanego gospodarstwa. 1 hektar wystarczy w województwach: małopolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim w pozostałych trzeba mieć już trzy razy tyle ziemi.

Grunty można przekazać następcy lub sprzedać na powiększenie jednego lub kilku innych gospodarstw. Warunek jest tylko jeden. Powiększone gospodarstwo musi mieć powierzchnie równą co najmniej średniej wojewódzkiej lub krajowej.

- Gospodarstwo musi być również przekazane rolnikowi zgodnie z definicją, a więc posiadającemu ,albo wykształcenie rolnicze, albo - jeśli wykształcenia rolniczego nie ma -  posiada przynajmniej staż pracy w rolnictwie - mówi Kowalczyk

Dodatkowy nabór wniosków na renty strukturalne rozpocznie się prawdopodobnie pod koniec września. Będzie mogło z niego skorzystać około 6 tys. rolników.

Źródło: Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!