W grudniu ubiegłego roku Polska złozyła prośbę o relokację srodków budzetowych na PROW 2007-2013. Sprawa rozbijała sie o dodatkowe 362 mln euro na działanie "renty strukturalne". Agencja liczyła, że dzięki temu będzie mogła rozpatrzyć pozytywnie niemal 7 tys. wniosków. Komisja domagała się jednak, aby sugerowane zmiany przyniosły korzyści całemu rolnictwu i przyczyniły sie do " umocnienia całej struktury agrarnej".

Jak dowiedzieliśmy się w ministerstwie rolnictwa, strona Polska zaproponowała zaostrzenie kryterium dot. przekazywania gospodarstwa rolnego, tj. przekazywanie tylko na powiększenie innego gospodarstwa i osiągnięcie gospodarstwa o wielkości nie mniejszej niż średnia wielkość gospodarstwa w kraju, przy czym gospodarstwo po przekazaniu musi być większe od gospodarstwa przejmowanego o co najmniej 10 proc w przypadku, gdy przekazywane jest gospodarstwo powyżej 10 ha. Poza tym chcielibysmy umożliwić przejmowanie gospodarstwa rolnego, gdy gospodarstwo przekazane jest następcy, który jest beneficjentem działania „Ułatwienie startu młodym rolnikom”, przy czym warunek dotyczący wielkości gospodarstwa może być spełniony w terminie trzech lat od momentu jego przejęcia. 

-  Drugie rozwiązanie to umożliwi stosowanie sankcji wobec następcy, będącego jednocześnie beneficjentem działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, w przypadku niespełnienia tego warunku - tłumaczy Małgorzata Książyk, rzecznik prasowy ministerstwa.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!