Na ten rok to koniec przyjmowania wniosków o przyznanie renty strukturalnej. "ARiMR ponownie będzie przyjmowała wnioski o renty strukturalne w 2008 roku" - informuje Radosław Iwański,  rzecznik prasowy ARiMR. "Agencja ma ustalone roczne limity finansowe na realizację tego zadania. Jest to związane z tym, że w kolejnych latach, do 2013 r, ARiMR musi zarezerwować pulę pieniędzy dla tych rolników, którzy będą chcieli skorzystać z rent strukturalnych gdyż osiągną odpowiedni wiek."

Podstawowym warunkiem uzyskania renty strukturalnej jest osiągnięcie przez rolników wieku przedemerytalnego, wynoszącego 55 lat. 

Informacja o terminie przyjmowania wniosków o przyznanie renty musi zostać podana przez prezesa ARiMR najpóźniej do końca marca przyszłego roku.  Łącznie do 2013 w ramach Programu może skorzystać z tego działania 50 400 rolników.

Polska jest jednym z krajów UE, który przewidział na renty strukturalne dla rolników najwięcej pieniędzy. W budżecie PROW na lata 2007 - 2013 zarezerwowano na to działanie ponad 2,18 mld euro (z czego 1,64 mld euro pochodzi z budżetu wspólnotowego, a ponad 0,5 mld euro z budżetu krajowego).

Od złożenia kompletnego wniosku ARiMR ma 40 dni na jego rozpatrzenie i wydanie postanowienia o spełnieniu warunków przez wnioskodawcę, jednak nie wcześniej niż po przesłaniu Polsce przez Komisję Europejską dokumentu zatwierdzającego PROW 2007 - 2013. Komitet Zarządzający ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich zatwierdził pod koniec lipca polski Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Rolnik, który otrzyma postanowienie będzie musiał w ciągu pół roku udokumentować zbycie gospodarstwa i zaprzestać działalności rolniczej, następnie ARiMR ma 30 dni na wydanie decyzji przyznającej rentę strukturalną.

Żródło: ARiMR

Podobał się artykuł? Podziel się!