Wiceminister rolnictwa powiedział, że resort  zamierza we wrześniu zmienić rozporządzenie w tej sprawie, tak, by umożliwić kolejny nabór wniosków o renty strukturalne jeszcze w tym roku. Podkreślił, że zainteresowanie rentami jest bardzo duże, mimo że ich wysokość została obniżona.

Kowalczyk wyjaśnił, że pierwotnie wszystkie pieniądze na ten cel zostały podzielone na 7 lat. W budżecie PROW na lata 2007-2013 zarezerwowano na to działanie ponad 2,18 mld euro (z czego 1,64 mld euro pochodzi z budżetu wspólnotowego, a ponad 0,5 mld euro z budżetu krajowego).

Jednak w związku z tym, że była duża przerwa w naborze wniosków (ARiMR nie przyjmowała wniosków w 2006 r.), postanowiono przeprowadzić dodatkowy nabór - uzasadnił Kowalczyk. Dodał, że środki finansowe będą pochodziły "z innej ich alokacji finansowej". W tym roku zostaną przyjęte wnioski w wysokości 2/8 całej kwoty, w pozostałych latach pula środków będzie wynosić 1/8.

Jak zaznaczył wiceminister, w pierwszym naborze wniosków w tym roku (trwał on od 25 czerwca do 17 sierpnia) do ARiMR wpłynęło ponad 8,7 tys. wniosków. Uwzględniając, że 10-12 proc. jest zwykle "eliminowanych" z różnych względów, renty będzie mogło uzyskać 7,5 tys. rolników.

Najwięcej wniosków o renty złożyli rolnicy z województwa mazowieckiego, a także wielkopolskiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego. Stosunkowo najmniejsze zainteresowanie rentami wykazują rolnicy z woj. lubuskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Podstawowa wysokość renty strukturalnej przyznawanej na nowych zasadach wynosić będzie 150 proc. najniższej emerytury (obecnie jest to ok. 900 PLN).

Łącznie do 2013 w ramach PROW może skorzystać z rent 50400 rolników.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!