Pierwotnie termin dostarczenia dokumentów do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz rozliczenia wniosków upływał z końcem czerwca. Jak zaznaczył Sawicki, wydłużenie terminu jest możliwe dzięki nowelizacji trzech rozporządzeń. Dodał, że Komitet Monitorujący ma podjąć decyzję o przesunięciu 104 mln euro "resztówek" z mniej atrakcyjnych działań PROW.

Jak wyjaśnił, środki te będą przeznaczone na dofinansowanie gospodarstw młodych rolników w ramach naboru z 2014 r., gdzie rolnicy złożyli ponad 23 tys. wniosków. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że ok. 14,5 tys. gospodarstw młodych rolników w ramach tamtego naboru uzyska premie w wysokości 100 tys. zł na rozwój gospodarstwa.

Jak mówił minister, resort uruchamia PROW na lata 2014-2020. Już pięć pierwszych działań jest uruchomione, są one kontynuacją dotychczasowych. Są to: zalesianie gruntów, ONW (dopłata do gospodarowania na słabych glebach), dopłaty rolno-środowiskowe, rolnictwo ekologiczne i wdrażanie programu Leader. Natomiast pozostałe 11 działań chcemy uruchomić w okresie czerwiec-listopad tego roku. Terminy naborów wniosków oraz kwoty na nie przeznaczone będą podawane do wiadomości publicznej sukcesywnie od przyszłego tygodnia - powiedział Sawicki.

Minister zaznaczył, że KE nie zgodziła się na wydłużenie terminu realizacji starego PROW o sześć miesięcy, o co wnioskowało kilka unijnych krajów.

Do 5 czerwca 2015 r. ARiMR wypłaciła rolnikom 65,5 mld zł wsparcia z PROW 2007-2013. Pozostałe pieniądze trafią do beneficjentów po zrealizowaniu i rozliczeniu przez nich zaplanowanych inwestycji. Według unijnych przepisów rozliczenie finansowe PROW 2007-2013 odbywa się zgodnie z zasadą n+2, co oznacza, że wszystkie wypłaty pieniędzy z Programu powinny zostać rozliczone do końca 2015 r.

Tempo i skala wypłat z PROW 2007-2013 stawiają Polskę na pozycji lidera w UE. Według Europejskiej Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich do 31 stycznia 2015 r. Niemcy, które są na drugim miejscu, wypłaciły swoim rolnikom i przetwórcom żywności o ok. 3,2 miliarda euro mniej niż Polska, a we Włoszech wypłaty były niższe o ok. 4,5 miliarda euro.

PROW 2007-2013 został podzielony na 23 tzw. działania. Największym zainteresowaniem cieszyło się wsparcie udzielane z działania "Modernizacja gospodarstw rolnych". Skorzystało z niego prawie 52 tys. rolników, którzy uzyskali pomoc na inwestycje w wysokości 8,8 mld zł. Te pieniądze pozwoliły im kupić m.in. ok. 300 tys. maszyn i urządzeń do produkcji rolnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!