Mariann Fisher-Boel, unijna komisarz ds. rolnictwa uczestniczyła w konferencji nt. polityki rolnej zorganizowanej przez Katedrę Rozwoju Obszarów Wiejskich Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Fisher-Boel była bardzo ostrożna w swoich wypowiedziach i nie podała konkretów zmian WPR. Wysłuchała opinni polskich naukowców.

Unijna komisarz odniosła się do wniosków niektórych państw UE o równe traktowanie wszystkich krajów w przyznawaniu płatności bezpośrednich. Państwa dawnego bloku wschodniego, w tym także Polska, uważają, że Komisja Europejska, Rada Unii i Parlament powinny zwrócić uwagę na to, że wymagania konsumentów w całej UE są takie same co do jakości produktów rolnych i że wsparcie bezpośrednie, czyli dopłaty do gruntów rolnych powinno zostać wyrównane. Jej zdaniem nie ma powodów, żeby wracać do ustaleń wynikająych z traktatu akcesyjnego.

Mariann Fisher-Boel przyznała, że Komisja Europejska będzie upraszczała sposób ubiegania się o dopłaty, jednakże zwróciła uwagę na to, że wydawane pieniądze na dopłaty bezposrendie muszą być dobrze kontrolowane i rozliczane przed całym społeczeństwem Unii Europejskiej. Fisher-Boel dodała, że We wszystkich krajach członkowskich rolnicy mają kłopoty z wypełnianiem wniosków.

 Jerzy Plewa, dyrekcja generalna ds. rolnictwa KE o zmianach w polityce rolnej.

 

 Prof. Jerzy Wilkin UW: "Poltyka rolna musi być dopasowana do regionów".

 

 Prof. Grzegorz Spychalski AE: "Finansowanie polityki rolnej najistotniejsze".  

 

  Marian Fischer-Boel komisarz UE ds. rolnictwa: "Wypełnianie wniosków o płatności nie jest łatwe dla całej UE".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!