PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rozpoczęcie działalności pozarolniczej w nowym PROW

Rozpoczęcie działalności pozarolniczej w nowym PROW

Może lepiej działać poza rolnictwem? Rolnicy, którzy odpowiedzą twierdząco na to pytanie, raczej nie powinni liczyć na PROW 2014-2020 – chyba że decydują się pożegnać rolnictwo.Założenia nowego programu przewidują wprawdzie działanie „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”, ale ograniczają pomoc do wspierania rozpoczęcia działalności gospodarczej: „Pomoc w postaci premii w wysokości do 100 tys. zł przyznawana ma być w związku z rozpoczynaniem samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej". Jednocześnie założono, że "pomoc będzie miała charakter pomocy de minimis", a "wypłacenie ostatniej raty uzależnione jest od prawidłowej realizacji planu operacyjnego.”

Utrudnieniem może być też ograniczenie rodzaju rozpoczynanej działalności: miejsce prowadzenia działalności znajduje się na obszarze wiejskim, operacja jest realizowana poza obszarem funkcjonalnym miast, ale jednocześnie  wsparciem nie może być objęta działalność polegająca na świadczeniu usług dla gospodarstw rolnych – przyjęto w założeniach.

Beneficjent musi utworzyć co najmniej jedno miejsce pracy w przeliczeniu średniorocznym (wchodzi tu również samozatrudnienie). Beneficjentem może być osoba fizyczna ubezpieczona na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, jako rolnik, małżonek rolnika lub domownik deklarujący podjęcie działalności pozarolniczej.

W przygotowanych przez EFRWP „Uwagach do projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 -2020”, których autorem jest Marek Zagórski we współpracy z Edytą Kozdroń, Krzysztofem Podhajskim, Januszem Rowińskim, Andrzejem Sochajem, Zofią Winawer, zauważono wiele wad przedłożonej propozycji.

„W związku z tym, że PROW nie przewiduje się finansowania szkoleń w kierunku działalności pozarolniczej (zakłada się przesunięcie tego typu działań do Polityki Spójności), rodzi się pytanie, kto będzie wspierał rolników, zamierzających aplikować o środki w ramach tego działania, chociażby w opracowaniu biznes planu? Dotychczas rolę taką pełniły ODR” - podano.

Wątpliwości budzi też, że „proponuje się tylko wsparcie osób, deklarujących rozpoczęcie działalności gospodarczej, rezygnując ze wsparcia gospodarstw zamierzających podejmować zadania w zakresie różnicowania działalności. Eliminuje to wspieranie chociażby agroturystyki czy drobnego przetwórstwa prowadzonego w gospodarstwie. Tymczasem to ostatnie w kontekście celu jakim jest skracanie łańcucha żywnościowego powinno być wspierane w sposób szczególny. Warto też zauważyć, że według danych na 23 sierpnia 2013 r. w PROW 2007-2013 w działaniu „Różnicowanie…”, liczba operacji zrealizowanych wyniosła 11 982, a średnia płatność na gospodarstwo (beneficjenta) to 87 822 zł, czyli więcej niż zakładane wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw, które, jak należy się domyślać, ma stanowić alternatywę dla działania „Różnicowanie…” – podali eksperci EFRWP.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (34)

 • Jerry Carl 2018-04-25 14:55:26
  Witam, jestem Pan Jerry Carl, Oferujemy pożyczki o niskim oprocentowaniu 2% i można uzyskać kredyt w wysokości od 3 000 do 500 000 000 USD maksymalną kwotę pożyczki i do 50 lat trwania pożyczki. Oferujemy kredyty w dowolnej walucie, Oferujemy różne rodzaje pożyczek dla osób fizycznych. Prosimy o kontakt pod naszym adresem mailowym jerrycarlloans@gmail.com
 • RAHEL COHRAN 2018-04-23 20:02:13

  Cześć.
  Jestem panem Rahelem Coheranem, pożyczkodawcą prywatnym, który udziela pożyczki na życie osobom prywatnym, firmom, ubezpieczycielom itp. Czy masz trudności finansowe lub potrzebujesz pożyczki na inwestycje lub potrzebujesz pożyczki, by zapłacić za rachunki, nie szukaj dalej jak jesteśmy tutaj, aby wszystkie twoje problemy finansowe należały do przeszłości. Oferujemy wszystkie rodzaje pożyczek w dowolnej denominacji walutowej z oprocentowaniem 2% bez opłaty wstępnej. Chcę użyć tego wspaniałego medium, aby poinformować, że jesteśmy gotowi pomóc Ci w każdej formie pożyczki, która rozwiąże Twój problem finansowy. tak, a następnie wróć teraz przez e-mail (rahelcohranloan@gmail.com) po więcej szczegółów, JESTEŚ WYŻSZYM PRZYJEMNOŚCIĄ.
 • Michael Bloomberg 2018-04-05 16:29:17
  Nowy Jork Autoryzowany pożyczkodawca !!!
  Czy są tutaj, aby służyć i zapisać naszą gospodarkę tutaj lub na zewnątrz, do
  poprawiać i pomagać życiu, w tym przypadku BLOOMBERG L.P. otrzymuje to
  możliwość wypożyczenia pożyczki w najlepszej i przystępnej cenie.
              Więc jeśli jesteś zainteresowany
  Kredyt mieszkaniowy
  Pożyczka biznesowa
  Dane finansowe
  Niezależnie od pożyczki, której szukasz, możesz skontaktować się z nami lub wysłać do nas e-mail
  michaelbloombergloan.company@gmail.com

       Michael Bloomberg. ... Bloomberg jest założycielem, dyrektorem generalnym i właścicielem firmy
  Bloomberg L.P., globalne usługi finansowe, środki masowego przekazu i oprogramowanie
  firma, która nosi jego imię i jest znana ze swojego Terminalu Bloomberg, a
  system oprogramowania komputerowego dostarczający dane finansowe szeroko stosowane w skali globalnej
  sektor usług finansowych.
 • Fred Joseph 2018-03-22 12:08:42
  Czy szukasz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na opłacenie rachunków, dlatego jesteśmy tutaj, aby pomóc tym, którzy potrzebują pożyczki z odsetkami w wysokości 2%, więc wróć do nas. Czekam na twoją aktualizację dotyczącą tej sprawy. Dziękuję za poświęcony czas i zrozumienie! Więc wróć do naszego [email] Czy szukasz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na opłacenie rachunków, dlatego jesteśmy tutaj, aby pomóc tym, którzy potrzebują pożyczki z odsetkami w wysokości 2%, więc wróć do nas. Czekam na twoją aktualizację dotyczącą tej sprawy. Dziękuję za poświęcony czas i zrozumienie! Więc wróć do naszego [email] Fredjosephloans@gmail.com
 • Vick mara 2018-03-16 05:51:30
  (VICK MARA LOAN COMPANY)

         (vickmara3@gmail.com)

  Witajcie, pani Vick mara, pożyczkodawcy, która jest wiarygodną i wiarygodną pożyczką
  w warunkach jasne i zrozumiałe przy 2% stopie procentowej. od
  12 000 do 8 000 000 USD, tylko euro i funty. Udzielam pożyczek biznesowych,
  Pożyczki osobiste, kredyty studenckie, kredyty samochodowe i pożyczki na spłatę rachunków. Jeśli ty
  potrzebować loana2
     musisz skontaktować się ze mną bezpośrednio
  W: (vickmara3@gmail.com)
  Niech cię Bóg błogosławi.
  Z poważaniem,
  Pani: vick mara
  Email: (vickmara3@gmail.com)

  Uwaga: całą odpowiedź należy przesłać na adres: (vickmara3@gmail.com)
 • derekfastloan@gmail.com 2018-03-15 13:08:50
  Witam, jestem panem Leonem Derekiem, wierzycielem prywatnych pożyczek, i jestem tutaj, aby spełnić twoje marzenia, aby uzyskać pożyczkę. Czy potrzebujesz pilnie pożyczki? Czy potrzebujesz pożyczki na spłatę swoich długów? Czy potrzebujesz pożyczki na rozbudowę swojej firmy lub rozpocząć własną działalność gospodarczą? Jesteśmy tu dla Ciebie z niskim oprocentowaniem 2% i możesz uzyskać kredyt w wysokości od 3 000 do 500 000 000 $ maksymalną kwotę pożyczki i do 40 lat pożyczki czas trwania, Oferujemy pożyczki w euro, USD i dowolnej walucie dla osób i organizacji. Skontaktuj się z nami pod naszym adresem e-mail derekfastloan@gmail.com
 • Jean Carlos 2018-01-24 03:28:19
  Czy potrzebujesz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na opłacenie rachunków i korporacyjnych środków finansowych na nieruchomości i wszelkiego rodzaju finansowanie działalności gospodarczej ( Creditplusfinance11@gmail.com lub Whatsapp +16234044993 ) Oferujemy również pożyczki dla osób fizycznych, firm i organów korporacyjnych przy 3% stopie procentowej. Dajemy pożyczkę poważnie myślącym ludziom, którzy są zainteresowani pożyczką, jeśli zainteresowani kontaktują się z tym adresem e-mail: Creditplusfinance11@gmail.com lub Whatsapp +16234044993
 • Eric financee 2018-01-11 10:30:06
  Czy potrzebujesz pożyczek na projekty, inwestycje, pożyczki osobiste, kredyty na działalność gospodarczą, kredyty mieszkaniowe, pożyczki studenckie, kredyty konsolidacyjne i pożyczki na różne projekty? dla tych, którzy chcą uzyskać pożyczkę od naszej firmy, powinni skontaktować się z nami dzisiaj (ericfinancee@gmail.com lub ericfinancee@outlook.com) lub odwiedzić naszą stronę internetową ericfinancee.wixsite.com/ericfinance zadzwonić lub napisać na +14242921067 i otrzymać pożyczkę dzisiaj.
 • bryanroland24@gmail.com 2018-01-08 20:09:58
  HOW I GOT A LOAN BY BRYAN ROLAND

  I’m Bryan Roland by name, i want to use this medium to alert all loan seekers to be very careful because there are scam everywhere, Few months ago I was financially strained, and due to my desperation I was scammed by several online lenders.

  I had almost lost hope until a friend of mine referred me to a very reliable lender called Mr Stephen Williams ( A God fearing man) who lend me a loan of 145,000 Euro under 72 working hours without any stress. I explain to the company by mail and all they told me was to cry no more because i will get my loan from this company and also i have made the right choice of contacting them i filled the loan application form and proceeded with all that was requested of me and to my shock I was given the loan.

  If you are in need of any kind of loan just contact him now via: stephenswillsloan@gmail.com

  I‘m using this medium to alert all loan seekers because of the hell I passed through in the hands of those fraudulent lenders.

  Thanks you STEPHEN WILLS Loan service for your help.
 • charity white 2017-12-29 23:55:02
  Aureola,
  Ini dla użytkowników osobistych bagażnik Nyonya Charity Biały, pemberi pinjaman swasta memiliki kesempatan finansial dla semua orang yang membutuhkan bantuan keuangan, czeladź tagihan, dla berinvestasi dalam bisis baru atau dla meningkatkan bisnis Anda. Kami memberikan pinjaman dengan baga sebesar 2% kepada perusahaan dan perorangan. Ini tidak memerlukan banyak dokumen, juga syarat dan ketentuan yang jelas dan peka. Hubungi kami przez e-mail: (charitywhitefinancialfirm@gmail.com) Kami akan memberikan layanan terbaik kami.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.156.76.187
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!