Posłanki Bożena Kamińska i Zofia Ławrynowicz z PO zapytały w Sejmie o możliwości zwiększenia roli lokalnych grup działania w nowej perspektywie finansowej 2014-2020. Odpowiedziała wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk.

Lokalne grupy działania mają na realizację projektów 2,5 mld zł. Dużym zainteresowaniem cieszą się małe projekty (do 30 tys. zł). – Wsparto 12 tys. takich projektów na 200 mln zł – mówiła Szalczyk. Miliard przeznaczono na 3800 projektów zgłoszonych w ramach odnowy i rozwoju wsi. Znaczące środki są też z RPO „Ryby”.

Wiceminister zapowiedziała, że w nowej perspektywie finansowej program „Leder” będzie rozwijany. W rozwój lokalny zainwestują Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejski Fundusz Społeczny (EFS) oraz Fundusz Spójności (FS), a połączone środki pozwolą finansować działanie „Rozwój kierowany przez lokalną społeczność”. Sprawą otwartą pozostaje udział funduszy. Ich koordynacją zajmie się Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. - Wiele kwestii nie jest jeszcze rozstrzygniętych – podkreśliła Szalczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!