Samorządowy Program Pożyczkowy, finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, jest adresowany do gmin i powiatów, które potrzebują środków na realizację lokalnych inwestycji infrastrukturalnych na terenach wiejskich (wsie i miasta do 20 tys. mieszkańców).

Nabór wniosków do IX edycji SPP rozpocznie się 19 kwietnia br. i potrwa do 9 maja br. Limit środków dla tej edycji konkursu wynosi 10 000 000 złotych. Oprocentowanie pożyczek wyliczane jest na podstawie średniej wartości wskaźnika WIBOR 3-miesięcznego i obecnie wynosi 3,77 proc..

Pożyczki udzielane są na: budowę dróg, inwestycje w oświatę, zaopatrzenie wsi w wodę oraz zbiorowe odprowadzanie i oczyszczanie ścieków. 

– Do tej pory, w ramach ośmiu edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego, EFRWP udzielił pożyczek na kwotę ponad 45,6 mln złotych. Dzięki temu wiele gmin mogło zrealizować niezbędne inwestycje – mówi Krzysztof Podhajski, doradca prezesa Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. – Samorządy decydują się na pożyczki w ramach SPP ze względu na niskie oprocentowanie oraz brak prowizji i dodatkowych opłat – dodaje. 

Szczegółowe informacje dotyczące programu i sposobu składania wniosków znajdują się na stronie internetowej EFRWP. Na 2013 rok Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej zaplanował jeszcze trzy edycje programu. Harmonogram jest dostępny również na stronie internetowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!