PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Ruszył nabór do programu Odnowa Wsi Świętokrzyskiej

Milion złotych przeznaczył zarząd województwa na realizację programu Odnowa Wsi Świętokrzyskiej. Od czwartku 6 marca samorządy mogą aplikować o granty na projekty dotyczące m.in. remontów świetlic, budowy ścieżek rowerowych i urządzania miejsc wypoczynku.To kolejna edycja programu skierowanego do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich regionu. Samorządy mogą ubiegać się o wsparcie w wysokości od 10 tys. zł do 20 tys. zł - będzie to refundacja 80 proc. poniesionych kosztów.

Projekty mogą dotyczyć budowy, przebudowy i wyposażenia m.in. świetlic, domów kultury, strażnic Ochotniczych Straży Pożarnych oraz obiektów rekreacyjnych i turystycznych. Można zabiegać o dofinansowanie: urządzania ścieżek rowerowych, szlaków pieszych i placów zabaw, zagospodarowania - na potrzeby rekreacji - zbiorników wodnych oraz porządkowania parków i skwerów. Na wsparcie mogą też liczyć pomysły związane z kultywowaniem lokalnych tradycji i dawnych zawodów. Dotacje będą przeznaczone również na odnawianie obiektów charakterystycznych dla danego regionu oraz na ich adaptację na cele publiczne.

- W poprzednich latach pojawiało się w programie wiele inicjatyw, które wspierały integrację społeczną i budowały kapitał społeczny. Przykładowo - odtwarzano przydrożne kapliczki czy remontowano wiejskie świetlice. Chcemy, by ludzie dzięki realizacji kolejnych pomysłów mieli okazję poczuć, że budują wspólną przestrzeń - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas.

Jak zauważył dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Sławomir Neugebauer, ponad 55 proc. ludności regionu mieszka na wsi, a zaledwie 30 proc. z nich pracuje w rolnictwie. - Chcemy w tym programie pokazać, że wieś jest dobrym miejscem do zamieszkania, także dla młodych ludzi - podkreślił dyrektor.

Wnioski do programu można składać do końca marca. To, które inwestycje otrzymają wsparcie, okaże się najpóźniej pod koniec maja.

Pojedyncza gmina może złożyć kilka wniosków, a grant otrzyma najwyżej jej jeden projekt. Mocno punktowane mają być inicjatywy współdziałające z innymi programami, np. ze środkami z funduszu sołeckiego oraz aktywizujące młodzież.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.86.89
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!