PRZEGLĄD PRASY: Dzięki temu polska wieś otrzyma 14 mld euro W ramach PROW rolnicy, którzy gospodarują na obszarach niekorzystnego gospodarowania już od 15 marca br. zaczęli składać wnioski na to dofinansowanie – pisze Jolanta Jasińska-Mrokut. Natomiast od 25 czerwca br. wnioski mogli składać zainteresowani rentą strukturalną.

Z kolei w lipcu o dofinansowanie ubiegali się rolnicy zorganizowani w grupy producenckie, a od 1 sierpnia wszyscy ci, którzy zamierzają zalesiać swoje grunty. Od września będzie można składać wnioski na program Młody rolnik". Ten program już teraz budzi wiele emocji w środowisku wiejskim, ale obecnie, by dostać zastrzyk" 50 tys. złotych, nie wystarczy mieć 1 ha. Tym razem trzeba mieć średnią wojewódzką to oznacza na Opolszczyźnie 17 ha - żeby móc się starać o dofinansowanie w ramach Młodego rolnika".

W następnej kolejności będą przyjmowane wnioski na modernizację gospodarstw. Natomiast do 2008 r. wstrzymane zostanie przyjmowanie wniosków dla gospodarstw niskotowarowych.
Dofinansowanie gospodarstw niskotowarowych sprawiło, że realizacja PROW ma taki poślizg. Wszystko przez politykę - mówi Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu.

Chodziło właśnie o dofinansowanie gospodarstw niskotowarowych, a właściciele tych gospodarstw to spory elektorat. Pomóc najsłabszym można było z innych źródeł, bez zbędnego hamowania programu, bo na finansowanie niskotowarowych w ramach PROW nie zgadzała się Bruksela – przyznaje Czaja.

Bruksela uznała, że PROW powinien poprawiać konkurencyjność prosperujących gospodarstw.

Źródło: Nowa Trybuna Opolska

Podobał się artykuł? Podziel się!