Jak poinformowała PAP rzecznik Zarządu Województwa Lubuskiego Irena Billewicz-Wysocka, Lokalne Grupy Rybackie z tego regionu mają do dyspozycji ponad 104,5 mln zł z tego programu.

Dotychczas zawarto 112 umów o udzieleniu pomocy o wartości ponad 24,8 mln zł. Najwięcej z nich dotyczy działań programu z zakresu "rozwój obszarów zależnych od rybactwa" (ponad 20,4 mln zł).

W regionie funkcjonuje pięć Lokalnych Grup Rybackich (LGR) - stowarzyszeń z udziałem samorządów lokalnych i innych instytucji, które przyjmują i oceniają wnioski o dofinansowanie z PO Ryby. Największym limitem środków - ponad 51,5 mln zł - dysponuje LRG "Obra-Warta"

- Nie ma zagrożenia, że limit nie zostanie wykorzystany. Środki unijne będą w pełni wykorzystane, a nie wykluczone, że w przypadku niektórych LGR wniosków będzie więcej niż pieniędzy - powiedziała PAP Billewicz- Wysocka.

O dofinansowanie z programu mogą ubiegać się rybacy, hodowcy ryb i mieszkańcy oraz instytucje zlokalizowane na obszarach grup rybackich. Warunkiem uzyskania wsparcia jest realizacja operacji zgodnych z wdrażanymi na ich terenie Lokalnymi Strategiami Rozwoju Obszarów Rybackich.

W gronie tych pierwszych jest spółka rybacka "Sieja" w Ługach (gm. Dobiegniew), która uzyskała z programu 300 tys. zł na modernizację i rozbudowę magazynu ryb, wylęgarni i pomieszczeń biurowych i do sprzedaży ryb.

Z unijnych środków skorzystał właściciel komercyjnego łowiska wędkarskiego Azyl w Mironicach niedaleko Gorzowa. Ponad 200 tys. zł z programu wykorzystał na budowę profesjonalnej smażalni ryb wraz z duża salą restauracyjną. Prowadzony przez niego ośrodek znacznie podniósł standard świadczonych usług.

To niektóre z przykładów na wykorzystanie środków przez lubuskich przedsiębiorców, ale pieniądze trafią z programu także do samorządów. Gmina Strzelce Krajeńskie dzięki dofinansowaniu w kwocie prawie 220 tys. zł wyremontowała ścieżki spacerowe nad jeziorem Górnym w tym mieście, a kolejne ponad 460 tys. zł przeznaczyła na rekultywację jeziora.

Sulęcin otrzymał dotację w wysokości ponad 815 tys. zł na zakończoną niedawno budowę promenady nad rzeką Postomią. Podobna kwotę Iłowa wykorzystała na zagospodarowanie na rewitalizację Placu Wolności.

Międzyrzecz ponad pół mln zł dotacji przeznaczył na renowację miejskiego kąpieliska na jeziorem Głębokie. Wśród beneficjentów są także inne instytucje. Przykładem jest okręg gorzowski Polskiego Związku Wędkarskiego, który prawie 300 tys. zł dofinansowania wydał na zakup sprzętu do walki z kłusownictwem.

- Program Ryby cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno środowisk samych producentów, władz publicznych, samorządów gmin jak i instytucji społeczno-gospodarczych i kulturalnych  - dodała rzecznik.
Podobał się artykuł? Podziel się!