PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Rząd przyjął wniosek ws. wypłaty 70 proc. zaliczek dopłat bezpośrednich

Rząd przyjął wniosek ws. wypłaty 70 proc. zaliczek dopłat bezpośrednich rząd wyraził zgodę na rozpoczęcie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich od 17 października do 30 listopada 2016 r. Fot. Shutterstock

Rada Ministrów przyjęła w środę wniosek w sprawie wypłaty rolnikom 70 proc. zaliczek dopłat bezpośrednich za 2016 r - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.Wniosek został przedłożony przez ministra rolnictwa.

Komisja Europejska zgodziła się na podwyższenie do 70 proc. wysokości wypłacanych w 2016 r. zaliczek dopłat bezpośrednich; wynika to z troski o rolników unijnych mających poważne trudności finansowe.

W związku z tym rząd wyraził zgodę na rozpoczęcie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich od 17 października do 30 listopada 2016 r.

Refundacja wydatków poniesionych na wypłatę tych zaliczek nastąpi ze środków Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji w pierwszych dniach 2017 r. Chodzi o kwotę ok. 10 mld zł.

Wcześniej prezes ARiMR Daniel Obajtek informował, że zaliczki będą dotyczyły wszystkich 17 rodzajów dopłat bezpośrednich. W ubiegłym roku także zaliczki były uruchomione wcześniej, ale w wysokości 50 proc. i obejmowały tylko niektóre płatności bezpośrednie. W sumie wypłacono wtedy 2,7 mld zł.

Na całe dopłaty bezpośrednie za 2016 r. zaplanowane są wydatki w wysokości ponad 14 mld zł. Ubiega się o nie 1 mln 355 tys. rolników. Środki te będą pochodziły z budżetu UE. Wypłata dopłat bezpośrednich co roku rozpoczyna się 1 grudnia i trwa do końca czerwca następnego roku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!