Wcześniejsze przewalutowanie euro na złotówki będzie korzystniejsze dla budżetu państwa – powiedziała Elżbieta Suchocka – Roguska, wiceminister finansów. Minister finansów i rząd przewidują, że złotówka w dłuższej perspektywie będzie się osłabiać, dlatego teraz będzie wymieniał wspólną walutę europejską.

Rząd wymieni więcej euro na złotówki w porównaniu do środków zakontraktowanych przez rolników i środków potrzebnych na realizację wypłat w ramach WPR.

Na czym polega mechanizm wymiany?

Polska dostaje z Unii Europejskiej środki w euro na realizację wspólnej polityki rolnej. Pieniądze są przeznaczane na realizację dopłat bezpośrednich oraz wypłat z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Kurs wymiany euro na złotówki w odniesieniu do płatności do gruntów rolnych jest ustalany i podawany przez Europejski Bank Centralny. Jeżeli złotówka się umacnia, to zarabia na tym budżet państwa. Za wymienione euro jest więcej złotówek, a rolnicy i tak otrzymują środki w złotówkach po z góry ustalonym kursie.

Eksperci szacują, że na dopłatach bezpośrednich wypłacanych od 1 grudnia 2008 r. rząd zarobił ok. 2 mld zł.

Teraz rząd już nie może „grać” na dopłatach bezpośrednich Może natomiast na środkach z PROW.

Pieniądze w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich nie są z góry na rok przypisane do sztywnego kursu wymiany euro na złotego. Po jakim kursie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencja Rynku Rolnego wypłaci dotacje jest płynne i uzależnione od rynkowego kursu europejskiej i polskiej waluty. Kurs wymiany euro na złotego jest w różnych działaniach WPR różnie warunkowany. Agencja Rynku Rolnego przy wypłatach w ramach działań interwencyjnych wypłaca złotówki po kursie z pierwszego czy też ostatniego dnia miesiąca. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podaje wypłaty z PROW w złotówkach. Do banku centralnego oraz rządu należy przewidywanie i zabezpieczenie wydatków z PROW.

Gdy złotówka umacnia się, a agencja płatnicza ma opóźnienia w realizacji dopłat z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich tracą na tym rolnicy.

Biuro prasowe ministra finansów nie podaje dokładnej sumy ze wspólnej polityki rolnej, która będzie podlegała wcześniejszemu przewalutowaniu z euro na złotówki.

Rząd na razie nie będzie podnosił podatków. To będzie ostateczność – powiedział Jan Rostowski, minister finansów.

Minister nie powiedział nic o podnoszeniu podatku Vat na produkty rolno-spożywcze o czym wcześniej spekulowano.

Rostowski zakłada, że tegoroczne wpływy do budżetu państwa będą niższe o 30 mld zł. Rząd zwiększa deficyt budżetowy.

źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!