PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Są dodatkowe pieniądze na modernizację gospodarstw

Są dodatkowe pieniądze na modernizację gospodarstw

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba poinformował na środowej konferencji prasowej, że są dodatkowe pieniądze na modernizację gospodarstw. Komisja Europejska zgodziła się na przesunięcie na ten cel ok. 127 mln euro z innych programów rolnych - wyjaśnił.Dofinansowanie inwestycji w gospodarstwach rolnych jest przewidziane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Działanie "modernizacja gospodarstw" cieszyło się ogromnym zainteresowaniem rolników.


Kalemba poinformował, że w przeliczeniu, pół miliona złotych zostanie rozdzielone na wszystkie pomiędzy województwa. Z pieniędzy tych będzie mogło skorzystać dodatkowo ok. 3 tys. gospodarstw. Dodał, że rozdział środków odbędzie się na dotychczasowych zasadach.

W ostatnim naborze przeprowadzonym w kwietniu br. o dofinansowanie wpłynęło do Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 17 tys. wniosków, z czego szacuje się, że pomoc otrzyma 3,1 tys. rolników. Dotychczas Agencja rozpatrzyła 55 proc. wniosków.

Wcześniej nabory były przeprowadzone w latach 2007, 2009, 2011 (bez woj. wielkopolskiego) i 2012 (tylko w woj. podkarpackim). W sumie rolnicy złożyli 78 tys. wniosków na ponad 11 mld zł.

Średnio rolnik ubiega się o ok. 130 tys. zł pomocy. Najczęściej rolnicy starają się o pieniądze na zakup ciągników i maszyn rolniczych.

O przyznaniu wsparcia decydowała liczba punktów. Były one przyznane m.in. na podstawie oceny, na ile planowana inwestycja przyczyni się do wzmocnienia siły ekonomicznej gospodarstwa.

Maksymalne dofinansowanie, jakie można było uzyskać na ten cel wynosi 300 tys. złotych na jedno gospodarstwo i jednego beneficjenta. ARiMR dopłaca od 40 proc. do 60 proc. tzw. kosztów kwalifikowalnych danej inwestycji.

- Będzie to ostatni nabór w tej pespektywie (...) generalnie w perspektywie 2007-2013 wykorzystamy wszystkie środki - powiedział minister.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • JKC 2013-08-20 20:59:43
  Nigdy! Tam gdzie występują różnego rodzaju dotacje i skomplikowany obrót dokumentami oraz w jedną niedzielę odpuszczenie grzechów zawsze będzie korupcja i kumoterstwo.
 • małorolny 2013-08-20 19:50:49
  z zona przejęlismy gospodarstwo. bez wykształcenia rolniczego mimo ze na robocie się znamy bo pracujemy w gospodarstwie od urodzenia ale ważny jest kwit i bez składek w krus... jak minie 5 lat opłacania składek i uzupełni się wykształcenie to będzie można ubiegać się o modernizacje gospodarstwa... A tymczasem figuranci którzy mają kwity i w życiu nie pracowali w gospodarstwie czerpią garściami... kiedy wyleczymy ten chory kraj?? chyba nigdy
 • airtolek 2013-08-09 10:52:03
  Jony (JA) przelicz sobie EURO na PLN to zobaczysz że to "kaczka dziennikarska". pół miliarna nie miliona.
  Czytaj ze zrozumieniem.
  Nie bądz "chłop" tylko rolnik - myśl !!!

  P.S.
  Pytanie jak to zrobią w skoro tylko 5m-cy zostało.
 • ja 2013-08-08 18:01:25
  Słownie - pół miliona złotych ?!!! To może wystarczy dla 2 (dwóch) gospodarstw!!! Co za brednie...
 • baca56 2013-08-08 07:39:43
  W telewizji wystąpił minister Kalemba
  Nóż się otwarł w kieszeni, włosy stają dęba
  Jakiej jeszcze klęski można się spodziewać
  Gdy na wizji - gęba, na fonii - cholewa?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!