PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Sawicki: W latach 2013-16 ponad 26 mln euro na pszczelarstwo

Autor: farmer.pl/PAP

Dodano: 13-03-2013 14:45

Tagi:

Resort rolnictwa w latach 2013-16 przeznaczy na pszczelarstwo ponad 26 mln euro - powiedział dzisiaj poseł PSL Marek Sawicki.Sawicki powiedział na dzisiejszej konferencji w Sejmie, że ministerstwo rolnictwa podjęło decyzję o przeznaczeniu na pszczelarstwo w latach 2013-16 ponad 26 mln euro, co - jak zaznaczył - oznacza wzrost środków.

Dodał, że pieniądze będą mogły być wydawane m.in. na szkolenia, inwestycje i modernizacje małych gospodarstw pszczelarskich.

Według byłego ministra rolnictwa miód należy do popularnych produktów eksportowych. Sawicki dodał jednak, że obecnie wartość importu jest dwa razy wyższa niż eksportu. Jego zdaniem należy zachęcać rolników, by zakładali pasieki i korzystali z programów wsparcia pszczelarstwa.

- Wielkość środków daje szanse na to, byśmy wyrównali bilans w zakresie importu i eksportu i przechylili na korzyść krajowych producentów - przekonywał.

Zaznaczył, że w Polsce jest tylko 307 zawodowych pszczelarzy, którzy odpowiadają za 6,5 proc. całej produkcji miodu. - Polskie pszczelarstwo to przede wszystkim produkcja bardzo tradycyjna, bardzo hobbystyczna, oparta na małych pasiekach, często producentach, którzy się tym nie zajmują zawodowo - wyjaśnił.

- Nie ma życia bez brzęczenia pszczół. Już Einstein mówił, że jeśli zamilknie ostatnia pszczoła, to nam, ludziom zostaną tylko cztery lata - dodał.

Sawicki podkreślił, że polskie pszczelarstwo się rozwija; w 2012 roku było 1 mln 381 tys. rodzin pszczelich. - Zbliżamy się do wyrównania liczby rodzin rolniczych - przekonywał, nawiązując do swojej wypowiedzi, dzięki której zwyciężył w plebiscycie Srebrne Usta radiowej Trójki.

"Bardzo mocno zbliżamy się do wyrównania liczby rodzin pszczelich z liczbą rodzin rolniczych. Więc jak już ten wskaźnik wyrównamy poprzez wzrost rodzin pszczelich, a niekoniecznie ubytek rodzin rolniczych, to pewnie tego miodu będziemy mieli więcej" - powiedział w zeszłym roku polityk PSL.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • pszczelarz 2013-05-21 21:39:36
    Politycy Lubią opowiadać głupoty. Gdzie byli i co zrobili na rzecz pszczelarzy, gdy wchodziliśmy do UE. NIC! Pszczelarze muszą dokładać do tego biznesu, które jest tylko pasją.
  • truten 2013-03-13 19:04:19
    same bzdury, nawet nie warto komentować...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!