Kwota ta została zgromadzona dzięki przesunięciom niewykorzystanych środków z innych działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Jak mówił minister na konferencji prasowej, oznacza to, że kolejna grupa rolników w najbliższym czasie dostanie pieniądze na rozpoczęcie działalności rolniczej. Dodał, że Polska ma najwyższy w Unii Europejskiej odsetek młodych rolników (osób do 40 lat) - ok. 13 proc.; średnia w UE - to 7,5 proc.

Resort rolnictwa przygotował zmianę dotychczasowych przepisów dotyczących trybu i warunków przyznawania takiej dotacji. Przewidują one podwyższenie premii z 75 do 100 tys. zł. Będzie też ustanowiona minimalna liczba punków uprawniających do jej uzyskania. Kolejną zmianą będzie pogłębiona ocena założeń biznesplanu, w szczególności w zakresie wielkości ekonomicznej gospodarstwa.

Projekt rozporządzenia znajduje się na stronie internetowej www.minrol.gov.pl .

Dotychczas w ramach PROW 2007-2013 odbyły się cztery nabory wniosków w latach 2008, 2009, 2010 i 2011 na działanie "Ułatwianie startu młodym rolnikom". Wypłacono 1,6 mld zł. Pieniądze dostało ok. 23,2 tys. osób. Najwięcej z nich ma gospodarstwa w województwie mazowieckim oraz wielkopolskim. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!