PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Sejmowe komisje za sprawozdaniem o pomocy w sektorze rolnictwa lub rybołówstwa w 2015 r.

Sejmowe komisje za sprawozdaniem o pomocy w sektorze rolnictwa lub rybołówstwa w 2015 r. Fot. Shutterstock

Sejmowe komisje gospodarki morskiej i rolnictwa na wspólnym posiedzeniu przyjęły w czwartek sprawozdanie o pomocy publicznej udzielanej w sektorze rolnictwa lub rybołówstwa w 2015 r.W 2015 r. w ramach dotacji i ulg podatkowych pomoc wyniosła ponad 2,2 mld zł, w tym ponad 1 mld zł ze środków będących w dyspozycji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach realizacji programu wsparcia krajowego - powiedział wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Bogucki.

Ponad 844 mln zł to pomoc głównie w formie zwrotu części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego - kontynuował Bogucki. Z kolei na 331 mln zł pomocy składały się dopłaty do postępu biologicznego, ponad 109 mln zł to dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych, a dopłaty do zwierząt gospodarskich to ponad 173 mln zł. Natomiast ponad 68 mln zł dofinansowania przekazano na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt.

100 tys. zł przekazano w związku z suszą - powiedział wiceminister. Jak dodał, była to pomoc udzielona przez Agencję Nieruchomości Rolnych w postaci ulg w opłatach za czynsz dzierżawny lub rat za nabyte nieruchomości.

W ramach pomocy de minimis w 2015 r. rolnicy otrzymali wsparcie w wysokości prawie 65 mln euro, czyli ponad 260 mln zł - poinformował Bogucki.

Jak relacjonował, producenci ryb otrzymali w 2015 r. wsparcie w ramach pomocy de minimis w wysokości ponad 3 mln euro, czyli 12 mln zł. Pomoc publiczna poza de minimis wyniosła 1,7 mln zł i było to dofinansowanie wynagrodzeń pracownikom niepełnosprawnym - dodał.

W 2015 r. minister rolnictwa i rozwoju wsi - właściwy w tym czasie minister ds. rybołówstwa - wydał sześć decyzji o umorzeniu należności w sektorze rybołówstwa na łączną kwotę blisko 555 tys. zł. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • Witek 2017-10-19 18:13:59
    Sejmowa komisja powinna wziąć pod uwagę, co u nas się dzieje. W Skandynawii turystyka wedkarska przechodzi tzw. BUM, bardzo wielu Polaków tam jezdzi, wynajmuje domki, łódki, robi zakupy. Oni na tym zarabiają, natomiast u nas zarabia na tym klika ludział, część z nich to żywe legendy PRL, albo ich rodziny, które od lat siedzą w branży, natomiast nasza turystyka wedkarska na jeziorach funkcjonuje coraz gorzej, powod brak ryb. Wcześniejszy rząd wogole tym się nie interesował, obecny pewnie też, gdyz Skarb Panstwa otrzymuje czynsz za dzierżawę, a zwyczajny wedkarz łowi ukleje i klapie, no i oczywiście regularnie kontroluje go straż rybacka. Co to kur ... jest???
  • Andrzej 2017-10-19 18:05:30
    Jeżeli chodzi o rybołówstwo w Polsce to mamy do czynienia z gospodarką rabunkowa, ryb w jeziorach z roku na rok coraz mniej. Na Warmii i Mazurach rybacy regularnie jesienią odlawiaja ryby przy pomocy agregatów prądotwórczych, natomiast wiosna zastawiaja każdy ciek wodny wpływający i wyplywajacy z jeziora, gdzie jak wiadomo wiosna ryby się grupuja na tarlo. Na zachodzie nie do pomyślenia. Czy ktoś potrafi odpowiedzieć, czym jest PZW??? Chyba ten skrót oznacza Polski Związek Wylawiaczy. Gdzie jest ochrona środowiska, gdzie kontrolę rybostanow, dlaczego RZGW nic z tym nie robi??? Mam nadzieje, ze PIS obejrzy się wreszcie i zrobi z tym porządek, wezmię się za prywaciarzy, którzy niszczą nasze akweny. Skoro jest u nas gospodarka rybacka na wodach śródlądowych to może Unia niech da dotacje na zarabianie jezior, oczywiście przy stosownych kontrola chyba, gdyż jak wiadomo Polak potrafi, doplaty poszły by dla prezesów gospodarstw rybackich na zakup nowych aut, budowy luksusowych willi na terenie starych rybakowek po zlikwidowanych PGR, a nie na zakup narybku, oczywiście papiery byłyby ok.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!