Zmianę zasad płatności dla producentów surowca tytoniowego zakłada nowelizacja ustawy o organizacji rynków rolnych. W czwartek Senat poparł ustawę, nie wnosząc do niej poprawek.

Producenci tytoniu z tytułu uprawy tego surowca otrzymywali dotychczas dodatkowe dopłaty. Obecnie płatności uzupełniające są podzielone na dwie części: związane iániezwiązane z produkcją tytoniu.

Taka zmiana wynika z konieczności dostosowania przepisów do unijnych rozwiązań, które mówią, że maksymalna dopłata do produkcji tytoniu może wynosić 60 proc. płatności.

Nowe przepisy zobowiązują Agencję Rynku Rolnego do utworzenia rejestru osób ubiegających się o przyznanie płatności niezwiązanej z produkcją tytoniu.

Nowelizacja przewiduje także możliwość starania się o dopłaty do przetwarzania słomy lnianej lub konopnej. Nowe regulacje prawne mają na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych, nałożonych na przetwórców słomy lnianej i konopnej, a tym samym łatwiejszy dostęp do dopłat i szybsze otrzymanie środków unijnych.

Ustawa zostanie obecnie skierowana do podpisu przez prezydenta RP. Większość przepisów wchodzi w życie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!