PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Siekierski: Czy minister polskiego rządu zachęca do zmniejszenia dopłat dla rolników?

Proporcjonalnie więcej środków jest wydawane na źle przygotowane projekty w ramach polityki spójności niż w WPR – tak do wczorajszego wywiadu minister Elżbiety Bieńkowskiej ustosunkował się europoseł Czesław Sikierski.Jeśli nie chce się pomóc to chociaż nie należy przeszkadzać – stwierdził Czesław Siekierski.

Mam nadzieję, że wypowiedź Pani Minister nie będzie odebrana jako stanowisko Polski, chociaż już 29 października, będąc w Brukseli miałem pierwsze pytania czy minister polskiego rządu zachęca do zmniejszenia dopłat dla rolników.

Siekierski podkreślił rolę dopłat i fakt, że nie prowadzą do nadmiernego wzbogacenia rolników, a przeciwnie – rekompensują straty i wzbogacają także inne grupy zawodowe.

Jestem ogromnym zwolennikiem polityki spójności i doceniam jej wielką rolę rozwojową - nie tylko jeśli chodzi o infrastrukturę ale także przedsiębiorczość, miejsca pracy, ochronę środowiska, bezpieczeństwo energetyczne, innowacyjność, transfer know-how, edukację, rozwój zasobów ludzkich. Ale zrównoważony rozwój wymaga, aby te środki także trafiały na obszary wiejskie, które obejmują 95 proc. powierzchni kraju. Polityka spójności powinna finansować rozwój infrastruktury i wsparcie przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, jako jeden z elementów rozwoju regionalnego, które są głównie finansowane przez programy regionalne pozostające w gestii województw.

Zabiegajmy o to, aby zwiększyć czy utrzymać dotychczasowe środki, a nie mówić komu je zabrać! – napisał Czesław Siekierski w swoim oświadczeniu.

Zdaniem europosła, środków dla Polski nie powinno być mniej, ale powinny być one inaczej przeznaczane: Najpilniejszą potrzebą jest sformułowanie programu, który wykreowałby i wspierał gospodarstwa chcące się rozwijać na terenach, gdzie rolnictwo jest rozdrobnione, aby przygotować liderów - grupę gospodarstw do przejmowania, w drodze dzierżawy czy zakupu, ziemi od tych, którzy nie chcą na niej gospodarować – pisze Siekierski i postuluje, aby już dziś zacząć rozmawiać o kolejnej perspektywie finansowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • imen 2012-10-31 11:01:30
  Rolnicy dobrze wydają pieniądze i efektywnie inwestują na pewno na lokaty dotacji nie położą i szybko je wydadzą nie ważne na co i tak pobudzą gospodarkę
 • całuj się sam... 2012-10-31 09:23:01
  Czytasz i nie wiesz o czym? Dopłaty bezpośrednie są „nieefektywnym systemem płacenia rolnikom", lepiej dawać na inny system i - nie oszukujmy się - komu innemu, bo on lepiej te pieniądze wyda - powiedziała. Czego jeszcze nie wiesz? Wolisz, jak wezmą forsę kolesie i będą swoim wydzielać?
 • kissmy... 2012-10-30 16:30:02
  nie wiem z czego wynikła ta cała dyskusja, minister Bieńkowska stwierdziła wyłącznie, iż WPR składa się z dopłat bezpośrednich oraz PROW, z czego te pierwsze są według niej nieefektywne i miała zasadniczo rację, pomoc nie związana z żadnym celem może zostać wykorzystana w dowolny sposób, a więc z poziomu UE nigdy nie będzie to efektywne, gdyż sposób alokacji tych środków przez rolnika nie koniecznie będzie najlepszy; podsumowując nie została zanegowana zasadność WPR, a jedynie wskazano, iż II filar jest lepszy od I
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.86.89
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!