PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Soja i pszenica twarda z dopłatami

Soja i pszenica twarda z dopłatami

W Dzienniku Ustaw 29 maja zostały opublikowane rozporządzenia, które mówią m.in. o wprowadzeniu soi i pszenicy twardej, do wykazu gatunków z dopłatami do zużytego materiału siewnego.O pracach na temat tych rozporządzeń pisaliśmy już jakiś czas temu. Teraz okazało się, że zostały one opublikowane w Dzienniku Ustaw. Mowa o Rozporządzeniu Rady Ministrów z 13 maja 2013 r. w sprawie wykazu gatunków roślin uprawnych, do których materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany przysługuje dopłata z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany (Dz. U. z 2013 r. poz. 615), a także Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 maja 2013 r. w sprawie minimalnej ilości materiału siewnego, jaka powinna być użyta do obsiania lub obsadzenia 1 ha powierzchni gruntów ornych (Dz. U. z 2013 r. poz. 616 ).

Do listy gatunków objętych dopłatami do 1 ha gruntów ornych obsianych kwalifikowanym materiałem siewnym dodano soję w grupie roślin strączkowych i pszenicę twardą w grupie roślin zbożowych.
- Poszerzenie listy gatunków o soję przyczyni się do zwiększenia zaopatrzenia przemysłu paszowego w białko roślinne pochodzące z krajowych źródeł. Odmiany soi, które będą dostępne na polskim rynku nasion nie będą odmianami genetycznie zmodyfikowanymi. Staną się alternatywnym surowcem dostępnym na rynku dla polskich producentów pasz oraz producentów zwierząt gospodarskich. Dodanie do listy gatunków pszenicy twardej spowodowane jest natomiast wpisaniem do krajowego rejestru odmian pszenicy twardej przystosowanych do uprawy w polskich warunkach klimatycznych. Mąka uzyskiwana z pszenicy twardej służy do uzyskiwania lepszej jakości produktów spożywczych, głównie makaronów - podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Rozporządzenia wchodzą w życie po upływie 14 dnia od dnia ogłoszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!