Wydawałoby się więc, że nie ma problemu, ale wkrótce potem odebraliśmy kolejny list w tej sprawie.

Wraz z żoną kupujemy gospodarstwo z dofinansowaniem ze Skarbu Państwa i bank udzielił nam zgody na kredyt, ale nie została jak do tej pory podpisana umowa, gdyż zgodnie z informacją otrzymaną z banku czeka on na akcję kredytową z ARiMR – napisał czytelnik.

- Z bankiem współpracuję od dłuższego czasu, nigdy nie było żadnych problemów. Podobno zwykle oczekiwanie na zgodę ARiMR trwa około tygodnia, a my czekamy już trzy. Po wyborach czas się wydłużył… Dla nas to duży problem, bo chcieliśmy wystąpić o pomoc dla młodego rolnika, a do tego potrzebne są dokumenty, że zakupiliśmy grunty. Tak to wszystko się zazębia – wyjaśnia czytelnik.

Zapytaliśmy o przyczyny takiej sytuacji w Banku Spółdzielczym w Sztumie.

- Poinformowano nas tylko, że są kłopoty z dopłatami. Klienci czekają, my też, bo nie mamy na to wpływu – mówi Dorota Szafrańska z Banku Spółdzielczego w Sztumie. – Kredyty są przyznane, przyjmujemy nowe wnioski, ale nie podpisujemy umowy, bo dopłat obecnie nie ma.

- Wydana jest decyzja kredytowa – uzupełnia Aleksandra Parafiniuk. – Wtedy wysyłamy do centrali – a nasz bank jest zrzeszony w Spółdzielczej Grupie Bankowej -  zapotrzebowanie na daną linię kredytową. Czekamy. Mamy tylko ogólną informację, że po trzecim kwartale są wstrzymane kredyty z dopłatami.

Dwóch wiceprezesów banku nie znalazło dla nas czasu.

Jak jest naprawdę, dowiedzieliśmy się, ale tylko nieoficjalnie. Otóż pieniądze z ARiMR zostały na początku roku rozdysponowane na podstawie zapotrzebowań zgłoszonych przez 8 central bankowych. Te centrale przekazywały środki do podległych im banków. Niektóre banki wyczerpały środki i szukają w swoich centralach możliwości przesunięć. Sytuacja jest dynamiczna, jeśli banki poinformują, że wyczerpały środki, ARiMR będzie miała podstawy do tego, aby wystąpić o większe limity. A dlaczego od razu nie zaplanować więcej? Środki muszą być wydatkowane racjonalnie, pieniądze przewidziane na ten rok trzeba wydać i dopiero można występować o więcej. Pod koniec roku tak bywa.

- Mam nadzieję, że dostaniemy ten kredyt jeszcze w tym roku – mówi czytelnik.

Podobał się artykuł? Podziel się!