Działania są trzy, ale mają jeden wspólny cel - rozwój gospodarki przez wspieranie nowoczesnych inwestycji.

Anna Kacprzyk, Ministerstwo Gospodarki: - istotą tych działań jest wsparcie w zakresie finansowym, projektów, które mogą być podstawa do konkurowania na rynkach światowych, europejskich.

A takich pomysłów nie brakuje.

Adam Korociński, przedsiębiorca: - mam projekty związane z organizowaniem centrów badawczo rozwojowych w dwóch dziedzinach: jedna to ochrona środowiska i energetyka, druga dziedzina badania marketingowe.

Ze wsparcia mogą skorzystać małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Aby się o nie ubiegać, trzeba jednak spełnić szereg warunków. Koszt inwestycji musi wynosić, co najmniej 8 mln zł. Liczy się też czas.

Monika Karwat, PARP: - technologia, którą wykorzystuje przedsiębiorca w tym projekcie nie może być stosowana na świecie dłużej niż 3 lata.

W zależności od rodzaju projektu dofinansowanie może wynosić od 30 do 70 proc. poniesionych kosztów. Maksymalnie może to być nawet 40 milionów złotych.

Nowością jest możliwość skorzystania z pomocy tak zwanych promotorów, którzy mogą jeszcze przed złożeniem dokumentów ocenić czy projekt spełnia wymagane warunki.

Źródło: Dorota Florczyk/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!