PRZEGLĄD PRASY: Chodzi przede wszystkim o zwiększenie minimalnej powierzchni gospodarstw, jaką powinny mieć gospodarstwa przekazywane w zamian za rentę strukturalną – pisze Mateusz Rzemek. Dotychczasowy limit 1 ha został tylko w województwach: małopolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim, w pozostałych został podniesiony do 3 ha. Zmaleje także wysokość renty do niecałych 900 zł miesięcznie. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie co roku przyznawała 7200 rent. I tak aż do 2013 roku. Do końca programu zostanie przyznanych 50 tys. rent.

W porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami nowe rozporządzenie jest po prostu niekorzystne dla rolników - uważa Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Ci, którzy otrzymali renty strukturalne na poprzednich zasadach, są w lepszej sytuacji, bo wymagania były niższe, a renty wyższe.

Rolnicy, którym zostanie przyznana renta strukturalna, nie mogą skorzystać z wcześniejszej emerytury rolniczej w KRUS. Ponad 25 tys. rolników, którzy zgodnie z szacunkami resortu sprzedadzą swoją ziemię, będzie mogło bez obaw o utratę renty strukturalnej założyć pozarolniczą działalność gospodarczą i zainwestować w niej pieniądze ze sprzedaży gospodarstwa. Mogą jednak stracić to świadczenie, gdy podejmą pracę na umowie o pracę - wtedy zostanie ono zawieszone.

Warto jednak pamiętać, że taki rolnik będzie podlegał ubezpieczeniu w ZUS, a nie KRUS. W momencie przejścia na emeryturę wybierze, z której z tych instytucji chce ją dostawać

Źródło: Rzeczpospolita

Podobał się artykuł? Podziel się!