PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Tusk: We wtorek propozycje pomocy dla hodowców trzody

Tusk: We wtorek propozycje pomocy dla hodowców trzody

Minister rolnictwa ma przedstawić we wtorek 25 lutego "pierwsze rekomendacje" dotyczące pomocy dla tych, którzy ponoszą straty z powodu rosyjskiego embarga na import wieprzowiny - zapowiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej na Podlasiu premier Donald Tusk.Poinformował, że w poniedziałek wieczorem wysłucha raportu przygotowanego przez ministra rolnictwa Stanisława Kalembę. Jak dodał, minister ma z kolei na wtorkowym posiedzeniu rządu przedstawić "pierwsze rekomendacje" dotyczące pomocy tym, których biznes jest poważnie zagrożony m.in. w związku z embargiem.

Natomiast 27 lutego minister rolnictwa i Główny Lekarz Weterynarii pojadą na Podlasie, gdzie odbędzie się spotkanie z zainteresowanymi hodowcami. Minister poinformuje o podjętych działaniach i pomocy dla hodowców, bo są oni poszkodowani nie z własnej winy - mówił szef rządu.

W połowie lutego wykryto w Polsce dwa przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Zwierzęta znaleziono w Podlaskiem w strefie przygranicznej z Białorusią. Wcześniej ASF wykryto u dzików na Litwie, w związku z czym 29 stycznia Rosja zażądała od UE, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej z Unii do Rosji, co oznacza w praktyce wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu mięsa.

Premier dodał, że nad mechanizmem pomocy dla rolników trzeba pracować także dlatego, że nie ma pewności, jak długo będzie trwało embargo rosyjskie. - Kontekst polityczny też każe nam bardzo ostrożnie postępować. W tym sensie, że musimy zakładać, że embargo może trwać dłużej niż by to wynikało z realnych potrzeb - powiedział. Zaznaczył, że przypadki choroby wykryto u dzików, a nie u trzody. Zdaniem premiera ASF jest problem ogólnoeuropejskim, ale bardzo odczuwalnym zwłaszcza na Podlasiu.

Premier spotkał się w poniedziałek na Podlasiu z izbami rolniczymi oraz wojewodą i wicewojewodą białostockim w sprawie pojawienia się ASF w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (14)

 • trzodziarz 2014-02-25 20:11:25
  NO I GDZIE TE PROPOZYCJE?????
 • caza 2014-02-24 23:41:06
  teraz ,,państwo,, czytaj spaślaki jako właściciel wszelakiej dziczyzny biegającej po polach i lasach powinno odpowiedzieć za narażanie rolnika na straty. Jeżeli mój pies zarazi się wscieklizną i ugryzie kogoś to ja jako właściciel muszę pokryć koszt leczenia oraz zapłacić odszkodowanie więc chodowcą proponuję wystosować pismo do strasburga
 • były hodowca 2014-02-24 23:08:34
  Taki żywot nam rolnikom zafundował PSL. Rolnicy czas na wybory i głosujemy (byle nie na PSL)
 • Roler 2014-02-24 22:41:58
  To przetrzymajcie świnie, przecież zakłady nie będą ściągać mięsa z Niemiec po 6 zł skoro w Polsce jest taka cena.Zakłady chcą nabić chłodnie tanim mięsem. Największy problem jest na podlasiu w strefie zagrożonej ASF bo tutaj nie ma żadnego handlu wieprzowiną i nie mamy możliwości przewozu wieprzowiny ani do krajów Unii , ani do reszty kraju. Ludziom świnie już przerastają. Są przepełnione chlewnie A nie ma zakładów, które chciałyby odbierać żywiec.
 • prawie bankrut 2014-02-24 22:14:57
  "OD MYSZY PO CESARZA WSZYSCY ŻYJĄ Z GOSPODARZA"
  Jak gospodarz padnie to reszta też.
 • hodowca trzody 2014-02-24 22:10:38
  w wlkp też 3.50, a koszty to jakies 4,50 przy mocno zacisnietym pasie ...bez komentarza...
 • hodowca 2014-02-24 21:28:47
  "zwłaszcza na Podlasiu"? problem jest w całym kraju, jestem z Lubelszczyzny konkretnie z okolic Lublina dziś cena żywca około 3,50 zł , jak tu wyjść na zero??
 • Hodowczyni 2014-02-24 21:13:44
  mazowieckie(pow. sochaczew)
  U nas nie jest lepiej. Cena tucznika przeraża. Dzisiaj były kolejne spadki cen, a na dodatek firmy odbierające tucznika i ubojnie zaniżają procentowość po uboju(PH KONRAD i ZAKŁADY MIĘSNE "ZAKRZEWSCY"). Żeby tak POLAK POLAKA w biały dzień... ZGROZA !!!!
 • jarki 2014-02-24 20:31:07
  Ukraińcy mają drożyznę w sklepach a my mamy niby im pomóc
  może by wysłać trochę sała w ramach pomocy i wdzięczności za tanie zboże ;)
 • Rolnik 2014-02-24 19:17:35
  Na Mazowszu powiat Łosicki nikt nie chce kupować świń sytuacja jest tragiczna .UE celowo chce zniszczyć hodowle trzody chlewnej poprzez wprowadzanie stref zapowietrzonych nic nie można zrobić a żadnego przypadku AFS tutaj nie stwierdzono.UE zniszczyła hodowle bydła teraz kolej na trzodę .Niestety to Polska rzeczywistość .
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!