Jednym z warunków ubiegania się o rentę strukturalną jest, co najmniej pięcioletni okres opłacania składek na ubezpieczenie rolnicze. Najważniejsze jest jednak to, aby pod takie ubezpieczenie podlegać w dniu składania wniosku. Jest grupa rolników, która tego warunku może nie spełniać już od 1 lipca.

Henryk Kowalczyk, wiceminister rolnictwa: - Dotyczy to rolników, którzy składali oświadczenia o działalności gospodarczej i innych źródłach dochodu poza rolniczych przed końcem maja.

Kto powinien obawiać się, że będzie podlegał pod ubezpieczenie w ZUS-ie?

Maria Lewandowska, rzecznik prasowy ARiMR: - Te osoby, które za 2006 r. zapłaciły podatek przekraczający kwotę 2643 zł. – to jest twz. graniczna kwota rewaloryzowana, po roku będą niestety zmuszone do przejścia do ubezpieczenia powszechnego.

Resort rolnictwa przyznaje, że z myślą o tych rolnikach rozpoczęto przyjmowanie wniosków jeszcze w czerwcu przed ostatecznym zatwierdzeniem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13.

- Żeby ci rolnicy poza system rent strukturalnych nie wypadli, dla tych rolników robimy na ten tydzień szczególnie nabór wniosków na renty strukturalne – dodaje Kowalczyk.

Dlatego wszyscy, którzy po 1 lipca mogą podlegać pod ubezpieczenie w ZUS-ie a nie w KRUSIE i spełniają pozostałe warunki do ubiegania się o rentę strukturalną na złożenie wniosku mają czas tylko do końca czerwca. A dokładnie do najbliższego piątku.

Źródło: Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!