Do uruchomienia dopłat przyczyniło się osłabienie rynku trzody chlewnej w UE i silny spadek cen w ciągu ostatniego miesiąca aż do poziomu najniższego od dziesięciu lat. Ponieważ rynek wieprzowiny jest zazwyczaj słaby na początku roku, można jeszcze oczekiwać dalszego spadku cen.

System prywatnego przechowywania może ustabilizować rynek, a nawet pomóc przy wiosennym wzroście popytu na wieprzowinę. Dużo będzie zależało od szczegółów programu, które jeszcze nie zostały opublikowane.

Przechowywanie ma objąć wyręby wieprzowe oraz nieprzetworzone tłuszcze i podroby. Dopłaty mają być wyższe o 20 proc. niż wiosną 2015 r. Najniższe stawki przewidziane są za przechowywania tłuszczów.

Dopłaty wypłacane na prywatne przechowywanie wieprzowiny podczas poprzedniej dwumiesięcznej akcji prywatnego przechowywania wieprzowiny na wiosnę br., wynosiły od 210 do 305 euro za tonę. Wtedy prywatne przechowywanie, które objęło 64 tys. ton wieprzowiny miało niewielki wpływ na unijny rynek trzody chlewnej. Wcześniejsze akcje tego typu były bardziej skuteczne w oddziaływaniu na rynek, ze względu na większe ilości przechowywanej wieprzowiny.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!