PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

UE: Środki na dopłaty dla polskich rolników ścięte o ok. 1 proc.

UE: Środki na dopłaty dla polskich rolników ścięte o ok. 1 proc. Fot. Shutterstock

Polscy rolnicy otrzymają na dopłaty bezpośrednie w ramach nowego wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 około 1 proc. mniej funduszy niż obecnie - poinformował w środę w Brukseli unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan.- Dzisiejszy budżet jest moim zdaniem bardziej sprawiedliwy. Pomimo ubytku wynoszącego 12 mld euro w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE (...), pomimo nowych priorytetów, zdecydowana większość rolników zostanie dotknięta bardzo małym cięciem w płatnościach bezpośrednich - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Hogan.

Zaproponowana przez KE suma dla Polski oznacza mniejsze cięcie niż w przypadku większości państw członkowskich, jednak Litwa, Łotwa, Estonia, a nawet Portugalia otrzymają w kolejnej perspektywie finansowej większe fundusze na dopłaty bezpośrednie niż obecnie.

- Całkowicie cięcie w budżecie na Wspólną Politykę Rolną (WPR) wynosi 5 proc. (...) Dzisiejsza propozycja stawia na pierwszym miejscu płatności bezpośrednie. Nie zostaną one zmniejszone o więcej niż 3,9 proc. w żadnym państwie członkowskim - podkreślał Hogan.

3,9 proc. wyniesie cięcie w dopłatach bezpośrednich w przypadku 16 państw UE. W przypadku 6 krajów, w tym Polski, również będzie cięcie, jednak mniejsze. Rolnicy z 5 krajów członkowskich będą mieli podniesione dopłaty.

- Estonia, Łotwa i Litwa będą miały wyższe płatności na hektar o odpowiednio 13,6 proc., 13,2 proc i 12,3 proc. - mówił komisarz. Rumunia i Słowacja nie stracą nic, natomiast mniej niż 1-procentowe zmniejszenie funduszy dotknie poza Polską również Bułgarię.

Źródło z KE, z którym rozmawiała PAP, tłumaczy, że Polska jest już bardzo blisko średniej unijnej, jeśli chodzi o wysokość dopłat, dlatego fundusze dla naszych rolników nie zostały zwiększone, a nieznacznie obcięte.

Hogan potwierdził również, że KE chce wprowadzić maksymalny limit płatności w wysokości 60 tys. euro. Stracą na tym największe gospodarstwa, ale dzięki temu środki, które zostaną w ten sposób zaoszczędzone, będą mogły być rozprowadzone w ramach danego państwa członkowskiego wśród mniejszych gospodarstw.

- Jeśli państwa członkowskie wykorzystają dobrze tę możliwość, będzie to oznaczało, że (...) przeciętnego rolnika cięcie nie dotknie - przekonywał Hogan.

Z przedstawionego w środę projektu wieloletnich ram finansowych wynika, że na Wspólną Politykę Rolną na lata 2021-2027 KE chciałaby przeznaczyć 378,9 mld euro.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (30)

 • Robert 2018-05-05 09:59:26
  PRAWDZIWY ROLNIK AKI KTÓRY ŻYJE TYLKO Z ROLNICTWA RODZINE UTRZYMUJE NIEM ŻADNE ALE TO ŻADNE POMOCY TYLKO ŻYJE Z ROLNICTWA NIE WAŻNE CZY DUŻY CZY MAŁY ALE TAKICH JEST MAŁO A POLSKI RZĄD WŁAŚNIE TAKIM NIE POMAGA TYLKO DYSKRYMINUJE
 • Robert 2018-05-05 09:52:58
  pseudo rolnik nie płaci KRUS nie pracował w polu przez minimum 5 lat i takie inne
 • Robert 2018-05-05 09:44:40
  sory [nie ustrój tylko USTR.ÓJ ]
 • realista 2018-05-05 09:19:35
  Jaka jest definicja pseudo rolnika??,morze jest mądrzejszy cwańszy?
 • robert 2018-05-05 08:06:15
  sorry [LĄDYNU] najlepiej jak najszybciej b pozbyć się wszystkich długów ,nie inwestować na kredyty .Zabezpieczyć się mieć ziemie , ,zwierzęta , tylko nie traktory i nie maszyny bo będzie tego za połowę ceny i w pokrzywach stać będą przeczekać trudy okres .Zawsze jest zmiana ustroju i teraz to nadchodzi BYŁY LATA O WOJNY CO PARE LAT USTRUJ SIE ZMIENIA i można wpaść w pułapkę
 • Robert 2018-05-05 07:54:56
  Tak czy tak będzie nie parę procent a dużo nawet ponad 30% mniejsze czy taka uprawa czy inna ,czy taka definicja czy inna będzie konie .Ktoś napisał że pomimo będą bardzo małe dopłaty to żywność nie będzie u rolnika droga bo jest nadprodukcja Polska nic nie ma do gadania bo jak coś powie to zaraz praworządność się ze strony Brukseli odezwie .Twierdzenie że w Polsce naruszana i to bardzo praworządność jest i fundusze na podstawie praworządność wypłacą to jest pretekst bo Polska najwięcej dostawała .Rolnicy polscy byli nauczeni duże dopłaty PROW inne fundusze i duże gospodarstwa były do tego przyzwyczajone ,uzależnione teraz trzeba samemu sobie radzić jak radziły sobie średnie ale przede wszystkim małe gospodarstwa i nastąpi masowe bankructwo gospodarstw Bo kredyty .bo zobowiązania 5 lat bo niema gdzie sprzedać towaru bo niskie ceny bo e wniosek błędy ,kontrole opóźnienie wypłaty dopłat obniżanie z powodu błędu ZA DWA LATA DO 2021 ROKU NIC Z LOĄDYNU BRUKSELA NIE DOSTANIE I na to czeka Bruksela ile Lądy jeszcze da bo jak nic to sępy kraje będą zagrabiać bo każde grabie grabią pod siebie
 • Sredni 2018-05-04 00:40:51
  @duzy co już buraki Ci się nie opłaca? To już musi kiepsko coś Ci iść.
 • Cllas 2018-05-03 21:02:44
  A gdzie są izby Mazowiecka się mądrzy z naszych pieniędzy na nie dają A oni nic nie robią. Powinni ja rozwiązać I dac rolnikom do dopłat każdy by był zadowolony .
 • miglas 2018-05-03 15:55:08
  A gdzie @Jaśko ten nieudacznik co chciał dopłat mniejszym zabrać i dać dużym jak On? Pewnie już liczy straty po cięciach.
 • Sredni 2018-05-03 15:44:06
  @Duzy jak nic do Ciebie nie mam i Twojego pola. Tylko mam satysfakcję że wielokrotnie ten mniejszy ma piękne plony a ten duży coraz gorzej to wygląda. Wiadomo że chodzi o zysk. Ale dla przykładu nie można teraz zbierać z buraków 40 ton bo to się nie opłaci. Musi być jakiś plon a ten duży nie raz bida na tym polu hi hi
  • Duzy 2018-05-03 22:18:56
   No to sobie patrz i buraki tez siej, ja niestety ze swojego nie bede dokladal zeby cukier po 1.5zl byl bo nie mam z czego. A jak wy macie to mi tez pasuje bo herbate slodze
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!