Staż pracy we własnym gospodarstwie nie dłuższy niż 14 miesięcy, ukończone 18 lat, ale nie więcej niż 40 - to tylko niektóre warunki, jakie muszą spełnić rolnicy, aby ubiegać się o wsparcie w wysokości 50 tys. zł. Najtrudniejszy wymóg to odpowiednia powierzchnia gospodarstwa. Młody rolnik nie może mieć więcej niż 300 ha ziemi, ale też nie mniej niż wynosi średnia powierzchnia w województwie.

Marta Włudarska, ARiMR: - jeżeli średnia powierzchnia gruntów rolnych w województwie jest mniejsza niż średnia powierzchnia gruntów w kraju, to minimum to jest średnia powierzchnia gruntów rolnych w kraju.

A ta za 2007 r. wynosi prawie 10 ha.

Aby dostać premię, trzeba zobowiązać się do prowadzenia działalności rolniczej przez co najmniej 5 lat oraz przez 3 lata podlegać pod ubezpieczenie w KRUS-ie.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: - to wsparcie myślę, że w sposób zdecydowany poprawi młodym rolnikom strukturę gospodarstw rolnych i myślę, ze te gospodarstwa przejmą naprawdę zainteresowani produkcja rolną.

Wnioski o przyznanie wsparcia będą przyjmowane od 3 marca w regionalnych oddziałach Agencji Restrukturyzacji.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: - te wnioski mogą być przekazywane bezpośrednio do oddziału regionalnego, bądź przy pomocy poczty - listem poleconym, bądź przesyłką kurierską, co myślę ułatwi naszym rolnikom sposób składania tych wniosków.

Resort rolnictwa szacuje, że w pierwszym naborze z programu powinno skorzystać ok. 12 tys. osób. W sumie do 2013 r. na premie dla młodych rolników przewidziano ponad 400 mld euro.

Źródło: Dorota Florczyk/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!