Podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa posłowie pytali wiceministra Kazimierza Plocke o to, jak przebiega tegoroczna wypłata dopłat bezpośrednich.

Jak stwierdził poseł Jan Krzysztof Ardanowski, posłowie z mediów (dziękujemy za zaglądanie do „Farmera”!) dowiedzieli się, że spełnia się scenariusz, przed którym przestrzegali: nie ma środków na pomoc krajową i w 2014 roku będzie ona ograniczona do trzech z pięciu dotychczasowych sektorów.

Jak wyjaśnił w odpowiedzi wiceminister Kazimierz Plocke, w budżecie na 2014 rok na wsparcie krajowe tytoniu, chmielu i skrobi przewidziano 47,6 mln euro.

Potwierdza to rezygnację z zabiegania o wypłacanie w 2014 r. UPO i płatności zwierzęcej.

Wiceminister ujawnił, że zapadła decyzja co do przesunięcia środków z II do I sektora (czyli z PROW na dopłaty) w następnym unijnym okresie budżetowym. Państwo członkowskie do końca grudnia 2013 r. musiało poinformować Komisję Europejską o jej podjęciu. – Z tej możliwości skorzystamy – stwierdził Plocke, nie ujawniając szczegółów. Jak dodał, dziś rząd zajmie się przyjęciem Umowy Partnerstwa i środkami z Polityki Spójności, które trafią na potrzeby obszarów wiejskich. Po posiedzeniu rządu będzie komunikat, jaką decyzję podjęto.

Zdaniem posła Ardanowskiego zapadła decyzja o ograbieniu filara II z jednej czwartej środków. W II filarze pozostały tak małe pieniądze, że nie pozwolą już na prowadzenie żadnej polityki wiejskiej. Pozwolą też na ograniczenie wsparcia krajowego w I filarze – bo dają argument w postaci tego, że pieniądze na I filar przekazano z II filara.

Jak poinformował też wiceminister – do 10 stycznia 2014 roku! – ARiMR przekaże na konta rolników 3,2 mld zł, czyli ponad 21 proc. całości dopłat bezpośrednich. Poseł Ardanowski zwrócił uwagę na tę datę i ocenił, że agencja pracuje pełną parą, aby nadrobić zaległości w przekazywaniu dopłat.

Do 31 grudnia ARiMR przekazała z tego tytułu na konta bankowe 388 tys. rolników 2,48 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!