PRZEGLĄD PRASY: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wysyła wnioski spersonalizowane do tych gospodarzy, którzy mają zarejestrowane gospodarstwo i wcześniej występowali o przyznanie dopłat - "Gazeta Lubuska".

To po to, by ułatwić rolnikom dostęp do unijnych pieniędzy. Natomiast rolnicy, którzy po raz pierwszy będą występować o dopłaty, mogą wziąć wniosek z biur powiatowych agencji lub strony internetowe) www.arimr.gov.pl.

Od 15 marca będzie można składać wnioski o dopłaty na 2008 r. Na jednym formularzu rolnicy mogą ubiegać się o siedem płatności:

- jednolitą płatność obszarową do uprawianej ziemi)

- uzupełniającą płatność obszarową ( w tym dopłaty do upraw podstawowych, jak i do powierzchni upraw chmielu oraz do roślin przeznaczonych na paszę uprawianych na trwałych użytkach zielonych)

- płatność do upraw roślin energetycznych

Do tej pory pieniądze dostało ponad 17 tys.lubuskich rolników:

- płatność z tytułu owoców i warzyw - w tym do upraw pomidorów do celów przemysłowych

- płatność z tytułu owoców miękkich (truskawki i maliny

do celów przemysłowych)

- płatność cukrowa (do uprawy buraków cukrowych)

- ONW - płatność z powodu trudnych warunków gospodarowania

Na wnioski agencja będzie czekać do 15 czerwca. 

Do tej pory lubuski oddział agencji wypłacił 17 tys. rolników prawie 137 mln zł z tytułu dopłat jednolitych i uzupełniających. Ponad 9 tys. rolników dostało też pieniądze za ONW. Do wypłaty pozostały tylko płatności cukrowe i energetyczne.

Przypomnijmy, że za 2007 r. płatność podstawowa do ha wynosi 301 zł, płatność zwierzęca -438 zł, uzupełniająca - 294 zł, do upraw roślin energetycznych -maksymalnie 169 zł. W Lubuskiem o dopłaty ubiegać się może ponad 21 tys. gospodarzy.

Źródło: Gazeta Lubuska

Podobał się artykuł? Podziel się!