- W każdej gminie dofinansowany może być jeden projekt. W przypadku powiatów to dwa projekty - powiedziała Wojda. Samorządy mogą liczyć maksymalnie na 30-proc. dotację.

Jeszcze w 2011 r. samorządy mogły ubiegać się o zwrot nawet połowy kosztów inwestycji - w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

Do skorzystania z pieniędzy na drogi lokalne przymierza się już Włoszczowa. - Obecnie trwają przygotowania do remontu ul. Mickiewicza - poinformowała Iwona Boratyn z urzędu gminy. To ulica położona w centrum miasta. Dodała, że na razie powadzone są pomiary, opracowywana jest też dokumentacja i kosztorys.

W tym roku gmina z pomocą środków z programu wyremontowała jedną z ulic dojazdowych do szpitala powiatowego (ul. Żeromskiego) oraz - wspólnie ze starostwem powiatowym - drogę Wola Wiśniowa-Konieczno, za ponad 2,2 mln zł.

Sąsiednia gmina Krasocin odkłada udział w programie o rok. - Między innymi ze względu na obniżenie poziomu finansowania kolejną "schetynówkę" planujemy dopiero na 2014 rok - powiedział PAP wójt gminy Ireneusz Gliściński.

- Ostatnią taką inwestycję, wspólnie z powiatem włoszczowskim, przeprowadziliśmy w 2011 roku na 4-kilometrowym odcinku Krasocin - Wola Świdzińska; całość kosztowała ponad 3 mln zł, przy dofinansowaniu 50 procent - tłumaczył wójt.

W gminie Krasocin na remont czeka odcinek z Mieczyna do Występ, ważny z punktu widzenia dojazdu do Zakładów Wapienniczych Lhoist Bukowa, znajdujących się w południowej części gminy.

Żadnego projektu nie złoży także miasto i gmina Małogoszcz (pow. jędrzejowski). - Wymagany 70-proc. wkład własny jest krzywdzący dla samorządów, dlatego nie zamierzamy skorzystać z programu przy tak niskim finansowaniu - powiedział burmistrz miasta i gminy Małogoszcz Jan Głogowski.

Z tego samego powodu dużych inwestycji w ramach programu nie przeprowadzi także powiat ostrowiecki. Jak powiedział starosta Zdzisław Kałamaga, ewentualnie zgłoszony będzie remont mostu w Ostrowcu Świętokrzyskim za 100-150 tys. zł i "to jest wszystko, na co możemy sobie pozwolić".

W powiecie buskim decyzja w sprawie skorzystania ze środków na drogi lokalne jeszcze nie zapadła. Według starosty Jerzego Kolarza może się tak zdarzyć, że po raz pierwszy powiat nie weźmie udziału w programie.

Jest szansa na to, że poziom dofinansowania będzie wyższy, ale dopiero w przyszłorocznym naborze. Jak powiedziała Wojda, "jest lobbing ze strony wojewodów, by kwota dofinansowania została podwyższona w kolejnych latach".

Nabór wniosków na 2013 rok trwa do 30 września. Do końca października będzie znana lista projektów zakwalifikowanych do realizacji.

W 2012 roku programem objęto 50 km dróg w województwie świętokrzyskim - 28,5 km powiatowych i 21,5 km gminnych. Łączna wartość inwestycji przekroczyła 40 mln zł, przy dofinansowaniu z programu w wysokości 10,1 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!