Są dwa rodzaje dofinansowania dla grup producenckich. Pierwsze przeznaczone na działalność administracyjną zależy od wartości sprzedanych produktów. Drugie to zwrot 75% kosztów poniesionych na inwestycje. Zdaniem producentów takich dotacji nie można przegapić.

Waldemar Kawenczyński, grupa producencka Fruit - Sad: w tej chwili została oddana do użytku hala sortowni, dojeżdża maszyna do sortowania jak również zakupimy jeszcze w tym sezonie maszynę do pakowania owoców w torby foliowe.

Wtedy towar bez pośredników może od razu trafić na półki sklepowe.

Waldemar Kawenczyński, grupa producencka Fruit - Sad: dzięki tej pomocy staramy się rozwijać. Mimo, ze sytuacja jest ciężka staramy się coś robić i przygotować do tego sezonu, aby zagospodarować tą ilość towaru, którą będziemy mieli.

Wsparcie jest wypłacane po zakończeniu inwestycji.

Paweł Żuk, ARiMR: pomoc skierowana do grup producentów nie ma limitów budżetowych. Są to środki, które raczej nie są wykorzystywane w poszczególnych latach.

W Polsce jest ponad 100 grup producentów owoców i warzyw. Dotychczas Agencja Restrukturyzacji wypłaciła im prawie 100 milionów złotych.

Źródło: Agrobiznes/ Dorota Florczyk

Podobał się artykuł? Podziel się!