Jeszcze niedawno informowaliśmy, że tempo przelewania pieniędzy z płatności bezpośrednich PROW 2014-2020 na konta rolników jest bardzo wolne. Wynikało to z danych prezentowanych przez samą odpowiedzialną za przelewy Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która na przykład jeszcze 1 lutego informowała, że w grudniu i styczniu przelała jedynie 480 mln zł, a średnie tempo przesyłania pieniędzy wynosiło w pierwszym miesiącu tego roku jedynie 7 mln zł dziennie.

W podobnym tempie były realizowane przelewy na początku lutego. Jeszcze 17 lutego Agencja informowała, że do tego dnia wypłaciła rolnikom 10,47 mld zł w ramach płatności bezpośrednich za 2016, co oznaczało wypłaty płatności bezpośrednich w lutym sięgające 330 mln zł. 

Tymczasem w ostatni piątek, 24 lutego, Zbigniew Roragiewicz, pełniący obowiązki zastępcy dyrektora Biura Prasowego ARiMR poinformował redakcję „Farmera”, że „w miesiącu lutym Agencja dokonała przelewów na kwotę ok. 945 mln zł”.

Zbigniew Roragiewicz dodał również, że do końca lutego 2017 r. Agencja zrealizuje płatności (łącznie z zaliczkami) na kwotę 11,078 mld zł. Jak można obliczyć, od 17 lutego do końca miesiąca Agencja planuje wypłacić 608 mln zł.

Wypłata blisko miliarda złotych w lutym to ogromny skok w płatnościach, niemal dwukrotnie więcej, niż Agencja wypłaciła do tej pory od zakończenia akcji zaliczkowej, czyli od początku grudnia.
 
ARiMR przesłała również szacunki, że do 22 lutego agencja wydała decyzje w sprawie przyznania płatności bezpośrednich na rzecz 1,066 mln rolników, a do końca lutego wyda ich łącznie 1,2 mln. W ten sposób decyzje otrzyma 88,8 proc. z 1,351 mln rolników, którzy wnioskowali o płatności w ubiegłym roku.   

>>> Czytaj też: Tani kredyt dla producentów, którzy udowodnią straty z embarga [Wywiad]

Podobał się artykuł? Podziel się!