Będzie to możliwe dzięki zwiększeniu puli dla województwa świętokrzyskiego z 12,5 do 30 mln zł. Według szacunków, o ile przed zwiększeniem dotacji tylko cztery projekty powiatowe mogły liczyć na dofinansowanie, po zmianie liczba ta wzrosła do 12. W przypadku gmin liczba projektów mających szansę na dofinansowanie zwiększyła się z pięciu do 18.

- Realizowanych projektów może być więcej, wszystko zależy od oszczędności przetargowych, na które liczymy - zauważyła Wojda.

Na pieniądze z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych mogą liczyć m.in. powiaty: włoszczowski, skarżyski, kielecki oraz sandomierski. Wśród wniosków gminnych wymieniane są Morawica, Klimontów, Ostrowiec Świętokrzyski oraz Daleszyce.

W październiku, podczas poprzedniej nowelizacji Narodowego Program Budowy Dróg Lokalnych - tzw. schetynówek - rząd zdecydował, że wydatki budżetowe na jego realizację wyniosą w 2014 r. 250 mln zł, a nie 1 mld zł, jak wcześniej planowano. Taka decyzja oznaczała zmniejszenie nakładów na program w latach 2012-2015 z 2,7 mld zł do 1,95 mld zł. Powodem tej decyzji rządu były zapisy projektu budżetu, który przewidywał ustalenie planowanych wydatków z rezerwy celowej budżetu państwa na realizację programu w 2014 r. właśnie na 250 mln zł. Jednak podczas parlamentarnych prac nad budżetem Senat zgłosił poprawkę, według której na realizację programu ma trafić w tym roku 650 mln zł z wpłaty z Lasów Państwowych. Sejm przychylił się do tej propozycji, a prezydent podpisał ustawę budżetową 29 stycznia. Dlatego resort administracji przygotował projekt zakładający zwiększenie tegorocznej dotacji właśnie o 650 mln zł.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, w znowelizowanej we wtorek przez rząd uchwale wydatki budżetu państwa na realizację programu budowy dróg lokalnych w 2014 r. zostają ostatecznie zwiększone z 250 mln zł o 450 mln zł - do 700 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!