Jak poinformowała we wtorek dyrektor oddziału ARiMR w Kielcach Magdalena Kędzierska, do poniedziałku wnioski złożyło ponad 73,5 tys. rolników, czyli wpłynęło 86 proc. spodziewanych wniosków. W ubiegłym roku w tym regionie wnioski złożyło 85,6 tys. rolników.

We wtorek mija podstawowy termin składania wniosków, dlatego biura powiatowe Agencji będą czynne do godz. 22. Wnioski można przesyłać także pocztą i wtedy liczy się data stempla pocztowego. Według Kędzierskiej z tej możliwości dostarczenia dokumentów korzysta z roku na rok coraz więcej wnioskodawców.

Rolnicy, którzy nie złożą wniosków do wtorku, będą mogli to zrobić jeszcze do 11 czerwca, ale w takiej sytuacji otrzymają dopłaty pomniejszone o 1 proc. za każdy dzień opóźnienia. Ze złożeniem wniosku spóźnia się zazwyczaj ok. 1-2 proc. rolników.

Dyrektor dodała, że około 70 proc. wniosków wymaga dodatkowych wyjaśnień i poprawek.

Po raz pierwszy rolnicy w woj. świętokrzyskim mogą starać się o dopłatę do hodowli owiec.

Dopłaty bezpośrednie Unia Europejska wprowadziła w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, aby rekompensować rolnikom obniżkę cen minimalnych i interwencyjnych na produkty rolne na unijnym rynku. Polscy rolnicy korzystają z takich dopłat od 2004 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!