W ramach ogólnej puli ok. 2,7 tys. nowych miejsc na terenach wiejskich, stworzonych dzięki pieniądzom unijnym, powstało: ponad 1350 miejsc w ramach funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Opolskiego; prawie 260 w ramach dotacji z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARIMR) w Opolu i prawie 1100 w ramach dotacji finansowanych z pieniędzy UE przez urzędy pracy.

Z szacunków wynika, że nawet drugie tyle miejsc pracy może jeszcze powstać w ramach dotacji dzielonych przez wszystkie te instytucje do końca okresu rozliczeniowego 2007-2013.

Zastępca dyrektora Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych urzędu marszałkowskiego Agnieszka Okupniak poinformowała, że w sumie w regionie od 2007 roku dzięki dotacjom z RPO przyznawanym na zakładanie bądź rozwijanie firm przybyło ponad 3100 miejsc pracy. - Tych utworzonych na terenach wiejskich było ponad 1350, czyli niemal połowa - podsumowała Okupniak.

Zastępca dyrektora opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w Opolu Marek Wróbel podał, że do tej pory na prawie 260 miejsc pracy, które powstały w ramach tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw, ARiMR wydał prawie 26 mln zł. Pieniądze te pochodziły z puli Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W sumie do wydania na zakładanie firm opolski oddział Agencji ma w latach 2007-2013 prawie 136 mln zł. - Szacujemy więc, przy założeniu, że na jedno nowe miejsce pracy można dostać 100 tysięcy złotych, że na opolskiej wsi w ramach tego działania powstanie w sumie ponad 1350 miejsc pracy - stwierdził Wróbel.

Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Opolu dzielił pieniądze na zakładanie firm na dwa sposoby - poprzez Powiatowe Urzędy Pracy, które przyznawały po ok. 18-20 tys. zł dotacji, oraz za pośrednictwem instytucji, które wygrały konkursy na prowadzenie naborów dla przyszłych przedsiębiorców. Wśród tych instytucji były m.in. Politechnika Opolska czy Opolska Izba Gospodarcza. W 2010 roku sam WUP zorganizował też w ramach tego działania konkurs "PO KLucz do biznesu".

- W sumie z pieniędzy dzielonych przez urzędy, w tym Wojewódzki Urząd Pracy, na terenach wiejskich przybyło około 1100 firm, a więc i miejsc pracy, sfinansowanych z funduszy unijnych - podsumowała Katarzyna Rybak z Obserwatorium Rynku Pracy opolskiego WUP.