Do zaplanowanych 300 mln zł, które Polakom zainteresowanym inwestowaniem w te ekologiczne urządzenia miały wystarczyć do 2015 roku, na rynek wpłynie dodatkowe 150 milionów złotych.

Chociaż program od początku cieszył się dużą popularnością, to z danych zgłoszonych przez banki oferujące funduszowe dopłaty wynika, że przez sześć ostatnich miesięcy br. zawarto o 75 proc. umów więcej niż w analogicznym okresie 2011 r. - Gdybyśmy nie zwiększyli budżetu programu to pieniądze skończyły by się już w przyszłym roku - powiedziała Maria Milewska - koordynator programu w NFOŚiGW.

Dodatkowe pieniądze rozwieją obawy polskich producentów kolektorów słonecznych, którzy twierdzą, że popyt na nie zmniejszy się wraz z zakończeniem 45-proc. dopłat. Ich zdaniem to one w ubiegłym roku rozkręciły polski rynek.

Niewątpliwym sukcesem programu jest utrzymywanie się, a nawet lekki spadek - o 1,6 proc., średniej ceny za metr kwadratowy dofinansowanej instalacji kolektora. Przy maksymalnym koszcie jednostkowym objętym dofinansowaniem w programie wynoszącym 2500 zł/m2 w I półroczu 2011r - średnia cena wynosiła 2288 zł/m2,natomiast w I półroczu 2012r -2252 zł/m2. - Może to niewiele, ale to produkt, na który po wprowadzeniu przez nas dopłat producenci trzeci rok z rzędu utrzymują cenę na podobnym poziomie, a trzeba wziąć pod uwagę inflację - powiedział Witold Maziarz - rzecznik prasowy NFOŚiGW.

Liczba sprzedanych w kraju kolektorów w 2011 roku wzrosła o 70 proc. w stosunku do 2010 roku.

Z dopłat do kolektorów słonecznych skorzystało już ponad 21 tys. rodzin, instalując na swoich budynkach prawie 160 tys. metrów kwadratowych paneli. Najchętniej kolektory kupują mieszkańcy Śląska i Podkarpacia, a najmniej z woj. lubuskiego i kujawsko pomorskiego.

Z analiz przeprowadzonych wśród rodzin, które przez rok eksploatowały instalacje (1168 ankiet) wynika, że 93 procent respondentów potwierdziło zauważalne ograniczenie zużycia energii i prawie wszyscy wyrazili swoje rekomendacje dla tego programu. Pozytywne opinie użytkowników pozostają zbieżne z prestiżowym wyróżnieniem - Certyfikat Dobrych Praktyk Europejskiej Nagrody Sektora Publicznego 2011 (Best Practice Certificate EPSA), które NFOŚiGW, jako jedyna polska instytucja, otrzymała w 2011 roku za program dopłat do kredytów na zakup i montaż kolektorów słonecznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!