"Rolnicy mogą nadal składać wnioski na modernizację gospodarstw rolnych w pięciu województwach: lubelskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim" - czytamy w komunikacie Agencji.

W pozostałych województwach limity środków na modernizację gospodarstw rolnych zostały wyczerpane już wcześniej.

Najwcześniej limity zostały wyczerpane w województwach: lubuskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, opolskim, kujawsko-pomorskim i dolnośląskim. Tam przyjmowanie wniosków zakończono 10 listopada br.

Dostępne na ten rok środki to blisko 1,4 mld zł (360 mln euro). Jeden wnioskodawca ubiega się średnio o dofinansowanie w wysokości 140 tys. zł.

Kwoty dofinansowania inwestycji w gospodarstwach rolnych, o które wnioskują rolnicy, są znacznie wyższe niż w poprzednich latach w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego. Wtedy średnie dofinansowanie inwestycji wypłacone przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyniosło 110 tys. zł.

Obecnie rolnicy wnioskują o pomoc wyższą średnio o 30 tys. zł. W związku z tym ARiMR będzie mogła dofinansować w skali całego kraju ok. 10 tys. wniosków. Wszystkie wnioski, które nie uzyskają pomocy finansowej w ramach środków z tego roku, będą w pierwszej kolejności rozpatrzone w roku przyszłym, a ci rolnicy, którzy złożą wniosek w ramach tego naboru nie będą musieli składać go ponownie.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!