PRZEGLĄD PRASY: Z poprzedniej szansy na otrzymanie renty skorzystało ponad tysiąc rolników. Za przekazanie ziemi swoim następcom otrzymują ok. 1500 zł miesięcznie. Przyczyn małego jak na razie zainteresowania tymi świadczeniami może być kilka.

Po pierwsze, dzięki dopłatom uprawa ziemi jest coraz bardziej opłacalna. Po wtóre, zaostrzyły się przepisy dotyczące przyznawania rent oraz ich wielkość. Aby ją otrzymać, trzeba dziś przekazać znacznie więcej gruntów niż poprzednio. W Zachodniopomorskiem nie może to być mniej niż 3 hektary (wcześniej wystarczył hektar). Ponadto trzeba mieć ukończone 55 lat. Nie można przy tym osiągać wieku emerytalnego i mieć prawa do emerytury lub renty. Trzeba też udowodnić, że przez co najmniej 10 lat prowadziło się gospodarstwo rolne i w tym czasie przez przynajmniej 5 lat płaciło składki na ubezpieczenie w KRUS.

Niestety, renty z nowej puli mają być o kilkaset złotych niższe. Wnioski składa się w powiatowych biurach ARiMR. Agencja ma 40 dni na rozpatrzenie wniosku. Decyzja nie może być jednak wystawiona wcześniej niż po zatwierdzeniu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przez Komisję Europejską. Dopiero potem rolnik będzie miał pół roku na załatwienie wszystkich formalności związanych z przekazaniem gospodarstwa. Szacuje się, że w latach 2007-2013 z rent strukturalnych skorzysta w Polsce ok. 50 tys. rolników. Pula PROW na lata 2007-2013 wynosi ponad 2,18 mld euro z czego 1,64 mld euro pochodzi z budżetu Unii Europejskiej.

Źródło: Kurier Szczeciński

Podobał się artykuł? Podziel się!